niedziela, 28 lipca 2013

SANKTUARIUM W LOURDES I ŚW. BERNADETTA





Medaliki XX w.

W 1858 r. w pobliżu Lourdes,  w jaskini Massabielle , miały miejsce objawienia maryjne. 11 lutego, 14 letniej Bernadecie Soubirous, objawiła się Piękna Pani, przedstawiając się dziewczynce: „Ja jestem Niepokalanepoczęcie” i prosząc o wspólny różaniec. W 1874 r. w grocie wystawiono figurę przedstawiającą  Maryję z objawień Bernadetty. Niedługo po tym wzniesiono neogotycką bazylikę. Bernadetta (1844-1879) w 1866r. wstąpiła do klasztoru, gdzie zmarła w opinii świetności. Beatyfikowana w 1925,  a kanonizowana w 1933 r. . Święta zawsze przedstawiana jest w kontekście objawienia, zwykle z Maryją w grocie. Lourdes jest jednym z najważniejszych sanktuariów na świecie. Ruch pielgrzymkowy, który rozpoczął się, mimo protestu władz, już w 1858 r. trwa nieprzerwanie do dziś. Wybito bardzo wiele medalików związanych z objawieniami, św. Bernadettą i bazyliką. Pierwsze pochodzą z około 1870 r.


Przełom XIX/XX w.


XX w.


św. Bernadetta  1połowa XX w.


niedziela, 21 lipca 2013

SANKTUARIA - GOSTYŃ I ŚW. FILIP NERI



GOSTYŃ
1868 r. Medalik z okazji jubileuszu 200 lecia Oratorium Filipinów w Polsce.


Matka Boska Gostyńska zwana jest także Świętogórską Różą Duchowną. Obraz obecnie znajduje się w bazylice księży Filipinów na Świętej Górze w Gostyniu. Dawniej znajdowała się w drewnianym kościółku , a Święta Góra zwana także „Miejscem Matki Bożej” oddalona była 2 km od miasta. Obraz, prawdopodobnie miejscowego malarza, przedstawia Madonnę z Dzieciątkiem i białą różą w ręce. Wokół bioder Maryi widnieje ciemnozielona przepaska z napisem „Witaj Boża Rodzicielko”. Powstał na przełomie XV/XVI w. Na obrazie widnieje data 1540 i sygnatura, ale jak wskazują badania jest to data przemalowania (konserwacji?) obrazu, a nie jego powstania. W 1668 r. Filipini założyli tu pierwsze w Polsce Oratorium. Z okazji jego 200 lecia wybito medalik z Matką Boską Gostyńską i św. Filipem Neri. Ze względu na  represje rządu pruskiego, który widział w miejscu kultu ostoję polskości, koronacja obrazu odbyła się dopiero po odzyskaniu niepodległości w 1928 r.



ŚW. FILIP NERI

Filip Neri (1515-1595), zwany też Neriuszem lub Nereuszem. Kapłan, stygmatyk. Założyciel zakonu Filipinów oraz Bractwa Świętej Trójcy, a także słynnego Oratorium – miejsca krzewienia kultury chrześcijańskiej. Później takie Oratoria powstawały na całym świecie przy zakonach filipinów. Beatyfikowany w 1615 r., kanonizowany w 1622.


XVII-XVIII w., Rzym

Medalik wybity z okazji 200 lecia Oratorium Filipinów w Polsce 1868 r.

poniedziałek, 15 lipca 2013

ŚWIĘCI - ŚW. CECYLIA I FILOMENA



ŚW. CECYLIA
Rzymianka, nawróciła na chrześcijaństwo swego męża Waleriana, oboje zginęli śmiercią męczeńską między 161  a 192 r.. Jej ciało odnaleziono w katakumbach w 822 r. i pochowano w kościele wzniesionym w miejscu, gdzie stał jej dom. Jest patronką muzyki kościelnej, muzyków , organistów, chórów kościelnych i poetów.  Atrybutami są instrumenty muzyczne.

1. Srebro, secesja XIX/XX w.

2. Srebro I połowa XX w.
 
ŚW. FILOMENA

Lata 30te XX w.

Dziewica i męczennica za czasów Dioklecjana. Jej grób odnaleziono w Katakumbach Priscilijskich w 1802 r. Kanonizowana w 1834 r. Jej atrybutami są: lilia, gałązka palmowa, kotwica, bicz i trzy strzały. Na wizerunkach towarzyszą jej aniołowie, którzy ratowali ją w czasie tortur. Za jej wstawiennictwem działo się wiele cudów, ludzie modlą się do niej w bardzo różnych intencjach. Rewoliński podaje kilka odmian XIX wiecznych medalików.



Koniec XIX w.


Medaliki XX w.




niedziela, 7 lipca 2013

ŚWIĘTY MARCIN





Rzym, brąz, XVII-XVIII w.
Św. Marcin ur. w 316 r. na terenie dzisiejszych Węgier. Syn trybuna, od dziecka pragnął zostać chrześcijaninem, ale ojciec się nie zgadzał. Wstąpił do legionów. Przebywając w Galii, zimą 338 r. obdarował połową swego płaszcza żebraka. We śnie zobaczył Jezusa przyodzianego w ten płaszcz i mówiącego „Patrzcie, jak mnie Marcin, katechumen przyodział”. Wtedy zdecydował, że przyjmie chrzest i wystąpi z wojska. W 371r. został biskupem Tours w Galii. Przedstawiany jako legionista na koniu podający płaszcz żebrakowi. Patron żołnierzy.


XIX w.
   Moi drodzy, ponieważ są wakacje, a ja potrzebuję trochę czasu na odpoczynek i podratowanie zdrowia,  częstotliwość wpisów na blogu będzie rzadsza. Będę co jakiś czas umieszczać jakiś post, ale niezbyt często. Proszę o wyrozumiałość.

      I jeszcze prośba, proszę o komentarze pod ostatnim postem, a nie pod np. pierwszym, bo ja widzę na bieżąco tylko komentarze z ostatniego posta. Dziś przypadkiem weszłam na podgląd i zobaczyłam, że są komentarze  z kwietnia, przy poście z lutego. Nie mogłam odpowiedzieć, bo o nich nie wiedziałam. Mail do kontaktów prywatnych: szara.sowa@wp.pl