poniedziałek, 16 grudnia 2013

BOŻE NARODZENIE I SANKTUARIA Z NIM ZWIĄZANE



Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia chciałabym złożyć wszystkim odwiedzającym mojego bloga moc serdecznych życzeń: zdrowia, szczęścia i wszelakich łask potrzebnych w naszym życiu.
I  zaprosić Was do sanktuariów związanych z Bożym Narodzeniem, a właściwie do obejrzenia medalików z Nazaretu, Betlejem i Kolonii (Sanktuarium Trzech Króli).


NAZARET


XIX w. srebro i miedź
Jedno z najstarszych i najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych chrześcijańskiego świata. Miejsce zamieszkania Świętej Rodziny i dorastania Jezusa. Także miejsce Zwiastowania. Napis na Medaliku  „Tutaj Słowo stało się Ciałem. Pamiątka z Nazaretu”.

BETLEJEM
Miejsce narodzenia Jezusa z bazyliką Narodzenia. Od najdawniejszych czasów miejsce pielgrzymkowe przyciągające tłumy wiernych i zwykłych turystów. Nic dziwnego, że pochodzi stąd wiele medalików przywożonych także do Polski jako pamiątka pielgrzymki zwłaszcza w XIX w. W czasie  II Wojny  Światowej w Izraelu stacjonowało wielu polskich żołnierzy. Również współcześnie przywożone są medaliki z Betlejem .


1.Miedź, XIX/XX w. Pamiątka z Betlejem – Narodzenie , Przyszliśmy za Jego gwiazdą – Adoracja Magów.

2. Mosiądz, XIX/XX w. 

3. Aluminium połowa XX w.


KOLONIA
Sanktuarium Trzech Króli w Katedrze w Kolonii. Relikwie przywiezione przez św. Helenę z Jerozolimy początkowo przechowywane były w Mediolanie.  W Kolonii znalazły się jako łup wojenny w roku 1164. Podobnie jak słynna Madonna Mediolańska. Wśród skarbów katedry znajdują się też relikwie św. Urszuli i św. Gereona.  Od średniowiecza Kolonia jest jednym z największych ośrodków pielgrzymkowych Europy. Stąd pochodzi wiele medalików związanych z Trzema Królami i św. Urszulą.

1-2. XVII-XVIII w.

3. XIX w. Z fragmentem Psalmu  85

4. XX w.
P.S. Niektóre medaliki są bardzo małe stąd czasem kiepska jakość zdjęć - powiększeń.

poniedziałek, 9 grudnia 2013

MEDALIKI PATRIOTYCZNE KOLEGI SYNOPE



 Od Kolegi synope dostałam dziś taki list, z propozycją zaprezentowania medalików i krzyżyków patriotycznych z jego kolekcji, co niniejszym czynię. Pozwoliłam sobie troszkę obrobić zdjęcia.

"Witam
Kilka miesięcy temu kupiłem katalog Rewolińskiego i tak zaczęła się moja przygoda z dewocjonaliami.
Wiele lat wcześniej zetknąłem się z biżuterią patriotyczną Powstania Styczniowego, w tym oczywiście z krzyżami i medalikami.
Posiadam w swojej skromnej kolekcji kilka interesujących pozycji i pragnę przesłać Ci zdjęcia tych pamiątek w celu zamieszczenia ich na Twoim blogu:
http://wkregusakrum.blogspot.com/search/label/medaliki%20patriotyczne

1

1.Pozycja pierwsza to żelazny krzyż z 1861 roku (okr. manifestacji patriotycznych)
Na Twoim blogu znajduje się podobny ale mosiężny wydany po 2000 roku.
Żelazne są z epoki i były pierwszymi krzyżykami jakie ukazały się po wystąpieniach ulicznych w Warszawie.

2

2.
Pozycja druga to medal patriotyczno religijny wybity na pamiątkę
pogrzebu arcybiskupa Fijałkowskiego który odbył się 10 października 1861 roku.
Pogrzeb przerodził się w wielką manifestację patriotyczną, niesiono chorągwie w barwach narodowych,
sztandary z wizerunkiem Orła białego i Pogoni.

3

3.pozycja trzecia to medal horodelski. Przedstawiasz taki w swoim artykule ale mój jest o tyle ciekawy że posiada uszko.
Większość tych medali była bez ucha.
 
4

4.
pozycja czwarta to krzyżyk żałobny wydany w 1914 roku staraniem Departamentu Opieki Naczelnego Komitetu Narodowego
na pamiątkę żałoby narodowej 1861-1862 r.
Referencje: Wanda Bigoszewska "Polska Biżuteria Patriotyczna" Wa-wa 2003 r. str.139 poz.17.

5

5.
Medalik wydany 12 sierpnia 1861 roku na pamiątkę Unii Polsko-Litewskiej.
Awers: PAMIĄ.ROCZNICY UNII LITWY Z KORONĄ.
Dwa anioły stojąca ponad mogiłą Polski.
Rw:1659 DWUNASTY SIERPNIA 1861. /POLSK.-LITWA
Dwie witające się dłonie (symbol więzi polsko litewskiej)
 
6
6.
pozycja 6 to krzyżyk wydany w 1916 roku przez Komitet Budowy Pomnika Legionistów Poległych pod Krzywopłotami i Załężem w dn. 19 listopada 1914 roku.
Referencje: Wanda Bigoszewska "Polska Biżuteria Patriotyczna" str.135 poz.10.
Posiadam jeszcze kilka innych, nie publikowanych przez Ciebie pamiątek patriotycznych, ale to już następnym razem.
Serdecznie pozdrawiam synope :)"

środa, 4 grudnia 2013

ŚWIĘCI - MIKOŁAJ I MAŁGORZATA



 Ponieważ zbliżajż się Mikołajki, dzisiejszy post zaczynam o św. Mikołaju

ŚW. MIKOŁAJ

Medaliki z XVII -XVIII w.
Wszystkim dzieciom znany, biskup Miry w Azji Mniejszej, jest także, zwłaszcza we Włoszech, nazywany św. Mikołajem z Bari. Czczony przez chrześcijan prawosławnych jako św. Mikołaj Cudotwórca. Żył na przełomie III i IV w. Znany był  ze swego miłosierdzia, rozdał bowiem majątek po rodzicach ubogim. Wybrany na biskupa Miry zasłynął jako cudotwórca. Ocalił miasto od głodu, uratował tonących żeglarzy i niesprawiedliwie osądzonych urzędników cesarskich. Wskrzesił trzech młodzieńców i dokonał wiele innych cudów. Dlatego Mikołaj jest patronem  wielu państw i miast  tym Grecji i Rosji; Miry, Bari,  Moskwy, Nowogrodu, Antwerpii, Berlina, a w Polsce  Chrzanowa i Głogowa. Jest też patronem dzieci, marynarzy, żeglarzy, rybaków, flisaków, podróżnych, pielgrzymów, studentów, uczonych, kancelistów parafialnych, kupców, bednarzy, wytwórców guzików, cukierników, gorzelników, młynarzy, piekarzy, piwowarów, sędziów, notariuszy, jeńców, złodziei, morderców i więźniów . Atrybutami  św. Mikołaja są szaty biskupie, trzy złote kule na księdze, troje dzieci w cebrzyku, kotwica, okręt i pastorał.


ŚW. MIKOŁAJ Z TOLENTINO

XVIII w.
Św. Mikołaj z Tolentino otrzymał swoje imię  na cześć św. Mikołaja z Bari, do którego modlili się bezdzietni rodzice. Obiecali, że dziecko oddadzą na służbę Bogu. Mikołaj  ( 1245-1305) , został księdzem zakonnym. Był szczególnym czciciele Matki Boskiej i opiekunem biedaków. Kanonizowany w 1446 r., jest opiekunem noworodków, dusz czyśćcowych i patronem dobrej śmierci. Jego atrybuty to koszyk z bułkami i  gwiazda.

ŚW. MAŁGORZATA Z KORTONY

XVIII w., być może medalik kanonizacyjny
Św. Małgorzata (1247-97), tercjarka franciszkańska, stygmatyczka, założyła pierwszy szpital w Kortonie. Beatyfikowana w 1515, kanonizowana w 1728 r. Patronka niesłusznie oskarżonych, bezdomnych, chorych umysłowo, nawróconych prostytutek.