sobota, 22 lutego 2014

SANKTUARIA MARYJNE W KRAKOWIE



Matka Boska Franciszkańska


Ok. 1908 r.
W krakowskiej  bazylice św. Franciszka z Asyżu czczony jest późnogotycki obraz Matki Boskiej Bolesnej zwanej Smętną Dobrodziejką.
Obraz na desce namalował w początkach XV w. mistrz Jerzy. Łaskami słynący obraz łączy się z tradycją ułaskawiania skazanych na śmierć zbrodniarzy. Przywilej amnestii otrzymało pierwsze w Polsce Bractwo Męki Pańskiej. Skruszony zbrodniarz, który w Wielki Czwartek przystąpił do spowiedzi był prowadzony do kaplicy przed obraz Smętnej Dobrodziejki i tam otrzymywał ułaskawienie. Obraz koronowano w 1908 r.

Matka Boska Piaskowa
W krakowskim kościele fundacji Władysława Jagiełły i jego małżonki św. Jadwigi, zwanym „Na Piasku”, znajduje się malowidło naścienne nieznanego autora z XV w. Jest to wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Już wkrótce po powstaniu zasłynął cudami. Wizerunek ten szczególnie upodobała sobie królowa Bona, która sprawiła mu pierwsze korony. Kaplica cudownego obrazu ocalała z pożaru w 1655 r., a w końcu Szwedzi zburzyli klasztor karmelitów, ale ściana z obrazem przetrwała. Koronacja obrazu odbyła się w 1883 r. na 200-tną rocznicę Wiktorii Wiedeńskiej. Z tej okazji wybito liczne medaliki. Rewoliński podaje ich 11. Większość nakładem Mieczysława Kurnatowskiego z Krakowa.


Mosiądz, 1883, sygnowany,  MK (Mieczysław Kurnatowki), porównaj Rewoliński nr.549.

poniedziałek, 10 lutego 2014

SANKTUARIA MARYJNE - BELGIA


SCHERPENHEUVEL
Około 50 km od Brukseli leży Scherpenheuvel  lub Montaigu -  „Strome Wzgórze”. Belgowie są dwujęzyczni i posługują się językiem flamandzkim bądź francuskim. Od XV wieku czczona jest tu figurka Maryi. Mała figurka pojawiła się na dębie, młody pasterz chciał ją zabrać do domu, ale gdy tylko wziął do ręki skamieniał, odzyskał władzę w ciele dopiero, kiedy wyjęto figurkę z jego rąk i umieszczono znowu na dębie. Uznano to za cud. W 1604 r. ta sama figurka płakała krwawymi łzami, po tym cudzie przeniesiono ją do kościoła. Od XVII w. jest to jedno z najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych w Belgii. Wybito wiele medalików związanych z tym sanktuarium. Medaliki do Polski mogły trafiać z falą repatriantów po II Wojnie Światowej.



1. Mosiądz, koniec XIX w., sygnowany literą G


2. Medalik posrebrzany XIX/XX w.

3. Mosiądz  srebrzony  lata  od trzydziestych do sześćdziesiątych XX w.

HALLE
W Brabanckim mieście Halle (Hal) czczona jest od wieków Matka Boska pod tytułem Naszej Pani z Hal. W bazylice znajduje się cudowna figura ufundowana w 1261 r.przez św. Elżbietę Węgierską, jak podają jedne źródła, lub Adelajdę Holenderską jak podają inne.  Szczególnym powodem kultu jest cudowna obrona miasta podczas oblężeń w 1489 i 1580 r. Z tą drugą datą związane są przechowywane w kościele kule armatnie, których wydłubano z murów obronnych aż 470, a mimo to mury wytrzymał protestanckie oblężenie.


1. XIX/XX w.


2. XX w.


poniedziałek, 3 lutego 2014

SANKTUARIA MARYJNE - LA SALETTE



LA  SALETTE


XIX/XX w.


W 1846 r. w małej alpejskiej wiosce La  Salette ukazała się płacząca Matka Boska. 15 letnia Melania i 11 letni Maksymilian zobaczyli Piękną Panią siedzącą w świetlnej kuli. Miała twarz zakrytą rękami, do serca tuliła krzyż z symbolami męki pańskiej. Przekazała dzieciom orędzie wzywające do nawrócenia. Kościół uznał objawienie za prawdziwe. Dziś znajduje się tu sanktuarium. Wybito liczne medaliki na zamówienie sanktuarium, a także zgromadzenia zakonnego Księży Salezjanów i Sióstr Salezjanek.