wtorek, 29 lipca 2014

ŚWIĘCI - HUBERT



                                               ŚW. HUBERT
Św. Hubert urodził się w 655 roku w Gaskonii, pochodził  z  królewskiego rodu Merowingów.  Był  zamiłowanym myśliwym. Młody Hubert najwięcej czasu spędzał w puszczach, polowanie było jego pasją. Podobno prowadził także  hulaszcze życie. W polowaniach tak się zatracał, że nie zważał nawet na niedziele i święta. W roku 695, w Wielki Piątek polując w Górach Ardeńskich  napotkał białego jelenia z promieniejącym krzyżem w wieńcu. Miał wtedy usłyszeć głos Boga gromiący go za to przewinienie  i   nakazujący mu udać się do Lamberta - biskupa Maastricht Uczynił jak mu głos rozkazał. Rozpoczął studia teologiczne i prowadził działalność misjonarską w Ardenach i Brabancji. Po śmierci Biskupa Lamberta, w 704 r. zajął jego miejsce. W 711 r. przeniósł biskupstwo do Liege. Ewangelizował pogańskie miasta i wioski odnosząc wielkie sukcesy misyjne. Zmarł w 727 r. W roku 825 relikwie św. Huberta, przeniesione zostały do Andange.  Od tego czasu miejscowość nosi nazwę Saint Hubert. .Dzień poświęcenia relikwii Św. Huberta - 3 listopada - stał się świętem myśliwych i leśników. Święto to czczone jest uroczystymi polowaniami, poprzedzanymi mszą w intencji myśliwych. Według tradycji ludowej Św. Hubert jest także  patronem  chorych na epilepsję, wściekliznę i lunatyków.  


                                               Medaliki XIX/XX w.      
 
                  Medalik współczesny, srebro

wtorek, 8 lipca 2014

SANKTUARIUM - BOREK STARY, GDAŃSK-STANISŁAWÓW



BOREK STARY


Medalik z końca XIX w.
Sanktuarium Matki Bożej Boreckiej położone jest niedaleko Rzeszowa. Czczona jest tam ikona Matki Boskiej Różańcowej . Obraz kwadratowy 59x59 cm , na desce lipowej przywędrował w XIII w. ze wschodu.  W roku 1387 sanktuarium nawiedziła królowa Jadwiga, dziś święta. Obraz koronowano w 1919 r.     


GDAŃSK -  STANISŁAWÓW



Koronatka
W rzymskokatolickiej Parafii św. Piotra i Pawła,  w Gdańsku,  ul. Żabi Kruk 3,  znajduje się czczony  obraz Matki Boskiej Stanisławowskiej.  Wizerunek przywieziony ze Stanisławowa w 1946 r. związany jest z wiernymi obrządku ormiańskiego. XVII wieczna kopia jasnogórskiego obrazu została namalowana na zamówienie pisarza gminy ormiańskiej w Stanisławowie - Doniga. Po tym jak został on cudownie wyleczony ze ślepoty.  Koronacja obrazu odbyła się w 1937 r.
I następny medalik z okazji koronacji, zdjęcie od kolegi Szukacza.
 

piątek, 4 lipca 2014

SANKTUARIA MARYJNE - SKĘPE



SKĘPE

Koronatka

Pierwsza koronacja Królowej Mazowsza odbyła się w 1755 r., koronami darowanymi przez Benedykta XIV. Figurka gotycka z 1496 r. , z drewna lipowego, przedstawia nietypowy wizerunek Maryi. Młodziutka dziewczyna z rękoma skrzyżowanymi na piersiach. Stoi na srebrnym księżycu podtrzymywanym przez dwa anioły, to dar z okazji koronacji. Od 1955 r. ubrana jest w jedwabny płaszcz. Figurka słynęła cudami, czego świadectwem są liczne wota zgromadzone wokół wizerunku. W 1984 r. odbyła się ponowna koronacja. Pielgrzymi szczególnie licznie przybywają na odpust w rocznicę koronacji  18 maja. Znane są liczne medaliki.


Pamiątka 400 rocznicy obecności figurki w Skępem. Medalik z miedzi,  1896 r.



Medaliki z mosiądzu  1896r., pierwszy sygnowany FW, drugi F.J.