poniedziałek, 20 października 2014

BŁOGOSŁAWIONY PAWEŁ VI



                  19 października 2014 r. papież Franciszek dokonał beatyfikacji jednego  ze swoich poprzedników - Pawła VI.  Giovanni Battista Enrico Antonio Maria Montini urodził się  26 września 1897 w Concesio, zmarł 6 sierpnia 1978 w Castel Gandolfo.  Był papieżem w okresie od 21 czerwca 1963 do 6 sierpnia 1978 r. Kontynuował prace Soboru Watykańskiego II rozpoczęte przez św. Jana XXIII. To on jako pierwszy dopuścił do udziału w pracach soboru  także kobiety. Wydał siedem encyklik, odbył kilka podróży zagranicznych , w tym do Ziemi Świętej. Działał na rzecz jedności chrześcijan. Za jego pontyfikatu wydano stosunkowo dużo medalików.  Natomiast nie znalazłam żadnego z okazji beatyfikacji. Medaliki tu przedstawiane, niestety nie są moją własnością , zdjęcia pochodzą od zaprzyjaźnionych kolekcjonerów lub z netu.


sobota, 18 października 2014

ŚWIĘCI - ŚW. JAKUB APOSTOŁ

ŚW. JAKUB APOSTOŁ



XVII w.


XX w., mosiądz.
Św. Jakub Starszy, zwany też Jakubem z Compstela. Syn Zebedeusza i Salome, brat Jana Ewangelisty, krewny Jezusa. Przed powołaniem trudnił się łowieniem ryb. Ścięty mieczem około 44 r., w VII w relikwie przeniesiono z Jerozolimy do Hiszpanii do miejsca zwanego Campo Stella ( Obóz Gwiazdy). Wkrótce powstało miasto, silny ośrodek pielgrzymkowy. W 1170 r. powołano zakon rycerski Św. Jakuba od Miecza, który miał za zadanie obronę pielgrzymów. Znakiem rycerzy jest krzyż św. Jakuba , zwany też Mieczem św. Jakuba . Zakon działa po dzień dzisiejszy, Wielkim Mistrzem jest obecny król Hiszpanii. Symbolem św. Jakuba jest muszla przegrzebka z wymalowanym czerwonym krzyżem- mieczem. Muszle prawdziwe i wykonane z metalu zawieszki zastępowały medaliki, które należą do rzadkości.


XX w.
współczesna


„Do najbardziej charakterystycznych znaków pielgrzymich należały muszle św. Jakuba. Jakub Starszy, spoczywający w Santiago de Compostella, był pierwszym z apostołów, który poniósł męczeńską śmierć. Być może dlatego Compostella stała się jednym z trzech najważniejszych celów pielgrzymek na terenie całej Europy. Popularność tego miejsca była tak duża, że mnich Aimeric Picaud napisał specjalny przewodnik poświęcony temu ośrodkowi - Liber Sancti Jacobi. Muszle sprzedawane pod katedrą początkowo były zbierane na przylądku Finisterre, później zaś wytwarzane. Stały się one najpierw symbolem sanktuarium, a następnie całego ruchu pielgrzymkowego. Ci, którzy pielgrzymowali do Compostelli, a później do Mont-Saint Michel w Normandii przypinali do opończy lub kapelusza muszlę (concha venera, conquille, Jacobsmuschel). O szczególnym znaczeniu elementów takich jak muszla i kostur świadczy np. słup w Gaskonii, na którym umieszczono te dwa atrybuty, jako drogowskaz wskazujący drogę do Compostelli”
                                                                                                M. Adamska

poniedziałek, 6 października 2014

ŚWIĘCI - DOMINIK, IZYDOR I IRMENGARDA



ŚW. DOMINIK SAVIO
Medalik z 1950 lub 1954 r.

Dominik Savio 1842-57. Był ministrantem, chłopcem głębokiej pobożności, członkiem I Oratorium św. Jana Bosco w Turynie. Wraz z kolegami z Oratorium założył Towarzystwo Niepokalanej. Zmarł mając zaledwie 15 lat. Beatyfikowany w 1950,  a kanonizowany w 1954 r. Patron dzieci i młodzieży. Wizerunki wzorowane na fotografii. 

ŚW. IZYDOR
Św. Izydor Oracz. 1080-1130. Urodził się w Madrycie, ale bieda wygnała go szukać zarobku na wsi. Został parobkiem. Był bardzo pobożny i często orząc porzucał woły i szedł modlić się pod krzyżem, wtedy aby nie było zaniedbań w pracy orał za niego Anioł. Beatyfikowany w 1619, kanonizowany w 1622 r. patron rolników. Medalik kanonizacyjny przedstawia go wraz z pozostałymi świętymi kanonizowanymi razem z nim : Ignacym Loyolą, Franciszkiem Xawerym, Teresą z Avili i Filipem Neri. W 1860 r. w Polsce wybito kilka medalików ze św. Izydorem sygnowanych IB oraz WL.
 
Medalik z 1860 r. , sygnowany WL (Wilhelm Lange)


ŚW. IRMENGARDA Z  CHIEMSEE
Opatka benedyktynek w Chiemsee. Córka Ludwika Niemieckiego, żyła w latach 831-866. Kanonizowana w 1929 r. Jej atrybutami są habit benedyktyński, korona, laska opatki, serce na dłoni.
 
Prawdopodobnie medalik kanonizacyjny