piątek, 19 grudnia 2014

KILKA CIEKAWOSTEK



MAŁE OSZUKAŃSTWO ?



Napisy na medaliku: Wizerunek cudownego obrazu Matki Boskiej Licheńskiej oraz Odpustu 2580 dni Pius VII 1823 r.
Twórca tego medalika kompletnie przedobrzył. Medalik wybity na początku XX w., przedstawia obraz Matki Boskiej Licheńskiej i kościół w Licheniu. Tylko, że kościół ukończono w 1857 r., choć działał już od 1852, kiedy to obraz przeniesiono z kapliczki w lesie do nowo budowanego kościoła. Pius VII nie mógł więc nadać odpustu  w 1823 r. dla nieistniejącego kościoła.  Medalik z odpustem musi być poświęcony przez papieża.  Takie małe oszukaństwo, czy twórcę poniosła nieco fantazja?

MEDALIK CAŁKIEM NIE ŚWIĘTY


Jednak przedstawiający osobę duchowną. Dom Pierre Perignon (1638-1715) był benedyktyńskim zakonnikiem, któremu świat zawdzięcza szampana. . Medalik ten jako gadżet reklamowy wydała firma Moet i Chandon  powstała w 1743 r., produkująca szampana o nazwie Dom Perignon.
SZCZEGÓLNA OKAZJA

Medaliki wybijane były  z okazji różnych uroczystości religijnych. Jednak okazuje się, że nie tylko. Oto przykład medalika z okazji... Wystawy Rolniczo-Przemysłowej, jaka odbyła się w Częstochowie w 1909 r.

niedziela, 14 grudnia 2014

ŚWIĘCI - ŚW. KATARZYNA CZ.2




ŚW. KATARZYNA LABOURE

Medalik Beatyfikacyjny, sygnowany JB
Katarzyna Laboure (1806-76), szarytka, mistyczka. Miała objawienia Matki Bożej (patrz Cudowny medalik) Beatyfikowana w 1933 r. Kanonizowana w 1947.



ŚW. KATARZYNA ZE SIENY

XIX w.
Katarzyna Benincasa (1347-1380). Zakonnica dominikańska, wizjonerka, mistyczka, stygmatyczka. Doktor Kościoła, autorka „Dialogów”. Opiekowała się trędowatymi. Św. Katarzyna kanonizowana  została 1461r. W ikonografii  święta przedstawiana jest w habicie , z   krzyżem, różańcem, lilią , czasem z  tiarą.  Także z gołębicą nad głową; piórem, księgą; palmą ; lub też trzema  koronami  oznaczającymi potrójną chwałę w niebie (dziewictwo, męczeństwo i nauczanie). Patronka pielęgniarek, strażników i strażaków.

sobota, 13 grudnia 2014

ŚWIĘCI - ŚW. KATARZYNA CZ.1




Ostatnio trochę zaniedbałam prowadzenie bloga. Zdrowie mi nie dopisuje i często brak mi sił, aby się zmobilizować. Wszystkich , którzy tu często zaglądają pozdrawiam serdecznie i obiecuje poprawę.



ŚW. KATARZYNA Z ALEKSANDRII

XVII – XVIII w.
Córka króla (282-300) Dziewica i męczennica. Zasłynęła z dysputy z pięćdziesięcioma mędrcami pogańskimi, z których większość nawróciła na chrześcijaństwo. Skazana na łamanie żelaznym  kołem. Jednak wyroku nie można było wykonać, ponieważ koło w cudowny sposób się rozpadło. Ostatecznie ścięta mieczem. Jej atrybuty to złamane koło, miecz, gałązka palmowa, przedstawiana jest też w koronie lub w wieńcu. Jest patronką uniwersytetów, adwokatów, kolejarzy.

1. Medalik srebrny, lata trzydzieste XX w.

2. Medalik lata trzydzieste XX w.

3. Medalik , lata trzydzieste „Św. Katarzyno módl się za nami – Wierność Prawda”








ŚW. KATARZYNA Z GENUI
Św. Katarzyna z Genui , córka wicekróla Neapolu (1447-1510), mistyczka i wizjonerka. Beatyfikowana w 1675, kanonizowana w 1737 r. Patronka Genui, chorych i szpitali. Przedstawiana w momencie przyjmowania Komunii św., co czyniła codziennie.



Medalik XVIII w, prawdopodobnie kanonizacyjny.