Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem z przed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

wtorek, 18 marca 2014

SANKTUARIA MARYJNE - HISZPANIA
MONTSERRAT

XVII-XVIII w.

Sanktuarium Katalonii, w pobliżu Barcelony. Montserrat znaczy „przepiłowana góra” i odnosi się do legendy, że Aniołowie przepiłowali górę aby przygotować miejsce na mieszkanie dla Matki Bożej. Dalej legenda mówi, że św. Piotr osobiście przywiózł figurkę  Czarnej Madonny wykonaną przez św. Łukasza. Figurkę odnaleziono w grocie w 880 r., a 976 benedyktyni wznieśli tu klasztor. Do cudownej Matki Bożej pielgrzymowali wierni z całej Hiszpanii. W 1811 klasztor zniszczyły wojska Napoleona, zachowała się wzmianka, że Polacy odmawiali wykonywania rozkazów francuskiego dowództwa, gdy dotyczyły one niszczenia kościołów i klasztorów. Dziś jest to jedno z najbardziej znanych hiszpańskich sanktuariów, można tu spotkać pielgrzymów z całego świata. Wybito wiele medalików  „La Moreneta”,  jak nazywają Ją Katalończycy.

SARAGOSSA
Matka Boska na Kolumnie -Nuestra Seńora del Pilar . Według tradycji najstarszy kościół maryjny na świecie. Legenda mówi, że kolumnę przynieśli św. Jakubowi aniołowie. Objawiła mu się ,w roku 40, Matka Boska umacniając w zamiarze chrystianizacji mieszkańców Cesaraugusta dziś Saragossa. Kolumna z XV w. figurą Matki Bożej z Dzieciątkiem znajduje się dziś w bazylice w tym mieście. Jest uznawana za patronkę Hiszpanii i krajów hiszpańskojęzycznych.


Rzym, XVII-XVIII w.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz