Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem z przed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

poniedziałek, 2 czerwca 2014

ŚWIĘCI: AUGUSTYN, MONIKA, HIERONIMŚŚ. AUGUSTYN I MONIKA


XVII- XVIII w.

Matka i  syn. Ona,  żyła w latach 332-387, pochodziła z rodziny chrześcijańskiej. Wyszła za mąż za poganina, którego nawróciła. Miała troje dzieci.  On, najstarszy z dzieci,  żył w latach 354-430. Na początku prowadził życie hulaszcze jak  poganin.   Pod wpływem matki  i św. Ambrożego nawrócił się. Pozostawił po sobie wielką spuściznę chrześcijańskiej myśli filozoficznej i teologicznej. Dlatego znany jest szczególnie jako Ojciec i Doktor Kościoła, był także biskupem Hippony.


                                      XIX w. Rewers medalika Matki Bożej Różańcowej


                           „Św. Augustyn doktor Kościoła” syg. L. Penian, z 1842 r.


ŚW. HIERONIM

                            Brąz, od roku 1767, napis Św. Hieronim doktor Kościoła
Urodzony około331 r. w Strydonie, zmarł w 420 r. w Betlejem. Teolog, doktor Kościoła. Przetłumaczył Pismo Święte z greki i hebrajskiego na łacinę tzw. Wulgata. Oficjalnie beatyfikowany w 1747,  a kanonizowany w 1767 r.  Przedstawiany w różny sposób: jako ojciec Kościoła, uczony lub pokutnik. Jest patronem archeologów, archiwistów, bibliotekarzy, tłumaczy, uczniów i studentów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz