Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem z przed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

czwartek, 7 sierpnia 2014

SANKTUARIA MARYJNE - SZCZYRZYC, TARNOBRZEG, TULIGŁOWYSZCZYRZYC

Medalik aluminiowy, jednostronny, między 1939 a 1984 r.
W kościele św. Stanisława czczona jest Dobrotliwa Matka Boża, Patronka Ziemi Szczyrzyckiej. (Podhale) . Cudowny wizerunek  Maryi z Dzieciątkiem pochodzi z XVII w. Opiekę nad sanktuarium sprawują OO. Cystersi. Pierwszej koronacji, koronami zwykłymi dokonał w 1939 r. arcybiskup krakowski Adam Sapiecha, koronami papieskimi,  w imieniu Jana Pawła II , prymas Józef Glemp w 1984  r.

TARNOBRZEG
W kościele Dominikanów p.w. Wniebowzięcia Matki Bożej czczony jest obraz Matki Boskiej Dzikowskiej. Tarnobrzeg jest miastem założonym przez rodzinę Tarnowskich właśnie na terenie dóbr Dzików. Obraz szkoły flamandzkiej przedstawia Świętą Rodzinę we wnętrzu. Pierwotnie niewielkich rozmiarów obraz wisiał na dzikowskim zamku w jednej z komnat, następnie w zamkowej kaplicy. Od XVII w. zaczął odbierać publiczny kult w kościele. Koronowany trzykrotnie. Pierwszy raz w 1904 r., a następnie po kradzieżach koron w 1933 r. i w 1966 r. Medalik aluminiowy z 1966 r.

TULIGŁOWY
 Mniej znane sanktuarium w Diecezji Przemyskiej. Historia związana jest z najazdami tatarskimi w XIV i XVII w. Czczony jest tu wizerunek Matki Bożej Niepokalanej z Dzieciątkiem. Sanktuarium ograbione w czasie reform józefińskich w 1782 r. straciło na znaczeniu.

Koronacja nastąpiła dopiero w 1909 r. Na koronację wybito medaliki.                                                Koronatka 1909 r

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz