Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem z przed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

sobota, 14 lutego 2015

ŚWIĘCI - ŚW. ANTONIŚW. ANTONI Z PADWY
Św. Antoni ur. się w Lizbonie w 1195 r., zmarł w Aracella w 1231 r. Padewskim nazwano go od klasztoru Świętej Marii w Padwie, gdzie spędził ostanie miesiące swego życia. Franciszkanin i wielki kaznodzieja, doktor Kościoła. Jego atrybutami są Dzieciątko Jezus, które mu się objawiło, lilia, księga, serce. Jest patronem dzieci, narzeczonych oraz zagubionych rzeczy. Do popularności medalików św. Antoniego w Polsce mogły się przyczynić objawienia świętego w Radecznicy koło Szczebrzeszyna. Św. Antoni objawił się  w 1664 r. tkaczowi Szymonowi. Po uznaniu objawień zbudowano tam sanktuarium świętego.


Współczesny srebrny medalik  z napisem: św. Antoni z Radecznicy


Medaliki XVII - XVIIII w.


List Skuteczny św. Antoniego przełom XIX/XX w.List Skuteczny Św. Antoniego, aluminium , I połowa XX w.


XIX w.  W tym medaliku uszko nie jest poprzeczne tylko skręcone


 XIX w., mosiądz


Medaliki XX w.      

3 komentarze:

 1. Dzięki za ten post :) Dodam od siebie, że jest to bardzo skuteczny święty, szczególnie, jeżeli złoży mu się ofiarę pieniężną, lub obieca złożenie takowej.
  A niektóre współczesne medaliki, np z sanktuarium w Padwie, mają na odwrocie doczepione relikwie trzeciej kategorii, czyli fragmenty płótna potartego o język świętego, który tam się znajduje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też doznałam wiele razy pomocy tego Świętego!

  OdpowiedzUsuń
 3. IF POSSIBLE SPEAK IN ENGLISH, PLEASE TELL ME LUISE_F@LIBERO.IT (LF FROM ITALY)- I'M INTERESTING ON ST ANTHONY MEDALS!!! THANK YOU SO MUCH

  OdpowiedzUsuń