Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem z przed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

środa, 11 marca 2015

SZNKTUARIA MARYJNE - SOKAL I TURSKO       Dziś chcę Wam przedstawić dwa ciekawe medaliki, które nadesłał kolega Michał Kochanek.
Medaliki są naprawdę wspaniałe. Kolega Michał przesył mi także zdobyte materiały dotyczące medalika z MB Turską.

TURSKO

Matka Boża Turska  – obrazek, raczej niż obraz, to drzeworyt na papierze , zaledwie 37 cm długości, naklejony na deskę wraz z dwoma innymi. W połowie XVIII w. kupiony został przez mieszkańca wsi Lenartowice na jarmarku. W 1764  r. właściciel zdjął go ze ściany i wyniósł na dwór aby wysuszyć, bo w izbie była wilgoć. Wtedy obraz w cudowny sposób, na oczach wielu ludzi uniósł się w górę i przeleciał z Lenartowic do Turska. Ten cud sprawił, że od razu do Turska zaczęli przybywać pielgrzymi i doznawali tam wielu łask. W 1777 r. rozpoczęto więc budowę nowego kościoła, który mógłby pielgrzymów pomieścić.  Mimo szerzącego się kultu koronacji obrazu dokonano jednak dopiero w 1968 r. 

Medalik pochodzi z 1775 r., wybity w Rzymie

SOKAL
Matka Boża Sokalska – obraz z wizerunkiem Matki Bożej Sokalskiej znajdujący się w Sanktuarium w Hrubieszowie, jest kopią obrazu, który spłonął w 1843 r.
Oryginał przez wieki odbierał cześć i słynął łaskami w miejscowości Sokal,  w kościele OO. bernardynów. Legenda głosi, że został namalowany przez nadwornego malarza Władysława Jagiełły jako wierna kopia obrazu MB Częstochowskiej.  Łaskami słynący obraz Matki Bożej został ukoronowany przez arcybiskupa lwowskiego Jana Skarbka w 1724 r.  Był to czwarty obraz koronowany na prawie papieskim na ziemiach Rzeczypospolitej. W 1655 r. Bohdan Chmielnicki postanowił zająć i zrabować klasztor bernardynów, uklęknąwszy jednak przed cudownym obrazem doznał wrażenia jakby stracił wzrok. Przestraszony tym wydarzeniem odstąpił od oblężenia klasztoru.
Po II wojnie światowej obraz został przewieziony do kościoła bernardynów w Krakowie, a w 2002 do Hrubieszowa. Opiekę nad sanktuarium sprawują ojcowie bernardyni.


Medalik może pochodzić z końca XVII lub początku XVIII w. Wskazywałoby na to perełkowanie brzegu, jednak nie mam 100% pewności, bo w XIX w stosowano podrabianie tego stylu.

Koronatka Sokalska  - zdjęcie pochodzi ze strony www.sokal.fora.pl


Medaliki z XIX w.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz