Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem z przed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

piątek, 1 maja 2015

MIEDNIEWICKA ZAGADKA

         Ostatnio kolega Michał K. przysłał mi zdjęcie ciekawego medalika.
Medalik przedstawia obraz  z sanktuarium w Miedniewicach, a na rewersie napis : Pamiątka Koronacji Cudownego Obrazu Rodziny Świętej w Miedniewicach i data 2 VIII 1907. Medalik jest sygnowany PB, czyli Paweł Bitschan  syn. 


         Spytacie co jest takiego ciekawego w aluminiowym medaliku?
         Po pierwsze Miedniewicki obraz był koronowany  ... 7 czerwca 1767 r. przez samego biskupa warmińskiego Ignacego Krasickiego.
„Po powstaniu styczniowym rząd carski skasował klasztor oo. Reformatów i zakazał pielgrzymowania do sanktuarium. Po pierwszej wojnie światowej została założona parafia przez księży diecezjalnych.” jak podaje oficjalna strona Sanktuarium.
         Żadnej wzmianki o ponownej koronacji w 1907 r. (To się zdarzało, jeśli np. skradziono korony lub zbezczeszczono obraz). Czyli od Powstania Styczniowego do końca
I WŚ z powodu zakazu kultu przez władze taka uroczystość nie mogła mieć miejsca. Nie była to nawet szczególna rocznica, bo 140 i data dzienna się też nie zgadza.
         Może ktoś z Was może rzucić jakieś światło na tajemniczy medalik?

3 komentarze:

 1. "Po powstaniu styczniowym, w 1864 roku, rząd carski skasował klasztor reformatów i zakazał pielgrzymowania do sanktuarium. W 1907 roku nieznani sprawcy wykradli wizerunek wraz z cennymi wotami. Obraz z połamaną ramą odnaleziono porzucony na polu w pobliskim Guzowie [...]."

  Oto fragment historii klasztoru w Miedniewicach ze strony http://www.franciszkanie.pl/news.php?id=5959

  Sprawa wydaje się być wyjaśniona. :)

  Pozdrawiam,
  Michał Kochanek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, ciekawe czemu nie ma wzmianki o tym na oficjalnej stronie sanktuarium. Wygląda na to, że jednak rekoronacja się odbyła.

   Usuń
 2. Ośmielam się prosić Szanowną Panią o konsultacji: czy widziałem Pani medalik z Matka Bozka Sierocinskiej? Mam potrzebę poznania jak wyglądała ikona.

  OdpowiedzUsuń