Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem z przed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

niedziela, 21 lipca 2013

SANKTUARIA - GOSTYŃ I ŚW. FILIP NERIGOSTYŃ
1868 r. Medalik z okazji jubileuszu 200 lecia Oratorium Filipinów w Polsce.


Matka Boska Gostyńska zwana jest także Świętogórską Różą Duchowną. Obraz obecnie znajduje się w bazylice księży Filipinów na Świętej Górze w Gostyniu. Dawniej znajdowała się w drewnianym kościółku , a Święta Góra zwana także „Miejscem Matki Bożej” oddalona była 2 km od miasta. Obraz, prawdopodobnie miejscowego malarza, przedstawia Madonnę z Dzieciątkiem i białą różą w ręce. Wokół bioder Maryi widnieje ciemnozielona przepaska z napisem „Witaj Boża Rodzicielko”. Powstał na przełomie XV/XVI w. Na obrazie widnieje data 1540 i sygnatura, ale jak wskazują badania jest to data przemalowania (konserwacji?) obrazu, a nie jego powstania. W 1668 r. Filipini założyli tu pierwsze w Polsce Oratorium. Z okazji jego 200 lecia wybito medalik z Matką Boską Gostyńską i św. Filipem Neri. Ze względu na  represje rządu pruskiego, który widział w miejscu kultu ostoję polskości, koronacja obrazu odbyła się dopiero po odzyskaniu niepodległości w 1928 r.ŚW. FILIP NERI

Filip Neri (1515-1595), zwany też Neriuszem lub Nereuszem. Kapłan, stygmatyk. Założyciel zakonu Filipinów oraz Bractwa Świętej Trójcy, a także słynnego Oratorium – miejsca krzewienia kultury chrześcijańskiej. Później takie Oratoria powstawały na całym świecie przy zakonach filipinów. Beatyfikowany w 1615 r., kanonizowany w 1622.


XVII-XVIII w., Rzym

Medalik wybity z okazji 200 lecia Oratorium Filipinów w Polsce 1868 r.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz