Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem z przed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

niedziela, 13 października 2013

SANKTUARIA MARYJNE ŚWIATA - 3
FATIMA
Medalik ten zawdzięczamy staraniom portugalskiego księdza Josepha Cacella. Gdy rząd Portugalii zakazał jakichkolwiek publikacji na temat objawień w Fatimie wyemigrował, najpierw do Ameryki Południowej jako misjonarz, a potem do USA. Inny ksiądz zajmujący się sprawą objawień ks. Formigao został uwięziony i pozbawiony zabierania głosu w tej sprawie, napisał więc do swego przyjaciela w USA z prośbą o  szerzenie kultu MB Fatimskiej i wybicie medalika. Niewielką ich ilość udało się wyprodukować w Portugalii, ale dalszej produkcji zakazano. Jeden z tych medalików w 1920 r. ks. Cacella przysłała w liście matka. Ten jedyny wówczas w Stanach medalik posłużył jako wzór. 

Współczesny wg wzoru
Wyprodukował go Vincent Hirten właściciel małej firmy w branży metalowej. Początkowo ta firma była jedynym producentem tych medalików. Wzorzec rozpowszechniany jest do dziś. Medalik przedstawia na awersie Matkę Boską na małym dębie otoczoną klęczącymi dziećmi: Łucją, Hiacyntą i Franciszkiem. Rewers dziś bywa różny, najczęściej widok bazyliki w Fatimie.
W Fatimie można też nabyć medaliki z błogosławionymi dziećmi z Fatimy. Hiacyntą i Franciszkiem Marto. Beatyfikowanymi 13 maja 2000 r.Medalik beatyfikacyjny
Medaliki 2 połowa XX w.
2 komentarze:

  1. Witam,na blogu brak kontaktu czy mozna prosic o kontakt na priv?Wykopalem stary medalik i prosze o identyfikację-mogę też udostępnić foto na potrzeby bloga.moj e-mail verminator@wp.pl

    OdpowiedzUsuń