Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem z przed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

sobota, 26 października 2013

ŚWIĘCI - KRZYSZTOFŚW. KRZYSZTOF

XVII-XVIII w.
Jednym z popularniejszych świętych, jest patron kierowców i podróżnych św. Krzysztof. Medaliki z jego wizerunkiem stały się szczególnie popularne w XX w. Przedstawiają one świętego przechodzącego przez wodę. Na ramieniu trzyma Dzieciątko Jezus, a w dłoni laskę pielgrzymią zakończoną w niektórych przypadkach palmą. Czasem widnieje też napis „Św. Krzysztof” lub „Św. Krzysztofie chroń nas”.  Na rewersie można spotkać wizerunek samochodu, statku, pociągu, a nawet samolotu,  albo  wszystkie na raz.


Medalik lata trzydzieste XX w.

 W okresie międzywojennym były bite medaliki w formie eliptycznej z napisem na awersie „Św. KRZYSZTOF MĘCZENNIK” zaś na rewersie „OBROŃCA SZCEGÓLNY PRZCIW EPIDEM . TRĘSIE . ZIEMI PIORUNOM POŻAR . BURZOM ŚMIERCI NAGŁEJ OKROPNOŚCIOM INNYM W PODRÓŻY”Spotykamy się także, z medalikami, które na rewersie mają napis w języku angielskim lub francuskim „ Jestem katolikiem, w razie wypadku proszę zawiadomić księdza”. 


Istnieje wiele wzorów medalika ze św. Krzysztofem. Mają też różne zastosowania: do noszenia na szyi, do powieszenia w samochodzie, a nawet jako breloczek do kluczy.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz