Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem z przed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

niedziela, 3 listopada 2013

ŚWIĘCI - URSZULA, WACŁAW, WINCENTY, VENANCJUSZ, ZYTA.


ŚW. URSZULA

XVIII w. (za johnkuipers.eu)
Św. Urszula według legendy była córką króla Kornwalii, chrześcijanką. Gdy miano ją wydać za mąż za króla sąsiedniego kraju , poganina, wyprosiła sobie pielgrzymkę do Rzymu. Ze sobą zabrała jedenaście dziewic z wysokich rodów, z kraju przyszłego męża, aby je nawrócić. Wracając z Rzymu Urszula i jej towarzyszki znalazły się w pobliżu oblężonej przez Hunów Kolonii. Schwytane, poniosły śmierć męczeńską, ale ta ofiara ocaliła miasto. W późniejszych czasach liczba towarzyszek sięgnęła rozmiary jedenastu tysięcy, przez błędne odczytanie napisu XI M V – Jedenaście tysięcy dziewic, zamiast jedenaście dziewic męczennic.  Urszula przedstawiana jest w koronie i płaszczu pod który chronią się towarzyszki. Jej relikwie oraz relikwie jej towarzyszek znajdują się w katedrze w Kolonii. Od XVII w. do dziś wybito wiele medalików ze św. Urszulą.


XX w. (za. johnkuipers.eu)

ŚW. WACŁAW
Wacław I Przemyślida (907 – 929 lub 35?) Książę Czech, wnuk św. Ludmiły, która wychowała go po śmierci ojca. Został zamordowany przez siepaczy własnego brata Bolesława, sprzyjającego poganom, przed drzwiami kościoła w miejscowości Stara Boleslav. Czczony jako męczennik za wiarę, patron Czech. Jego medaliki mogły być popularne na Śląsku i pograniczu z Czechami. Jest również współpatronem katedry wawelskiej


1. - 2. XVII-XVIII w.
 
3. Czeski medalik XIX/XX w. (za allegro.pl)


ŚW. WINCENTY A PAULO

Św. Wincenty (1581-1660), ksiądz katolicki, pionier misji, opiekun więźniów i ubogich. Założył zgromadzenia szarytek i lazarystów. Patron dzieł miłosierdzia. Beatyfikowany w 1729,  a kanonizowany w 1737 r.


Mosiądz, XIX/XX w.
ŚW. WENANCJUSZ
Wenancjusz z Camerino. Ścięty wraz z dziesięcioma towarzyszami 15 letni chrześcijański młodzieniec. Jest patronem miasteczka Camerino we Włoszech i przedstawiany z chorągwią biało-czerwoną i makietą miasta.
Chorągiew na medalikach wyraźnie jest z krzyżem, na medaliku nr. 3 bez wątpienia jest księga.

1. XVII w. Litery S.V.M. Św. Wenancjusz Męczennik

2-4. XVII w.

5. XVII w. św. Wenancjusz i św. bp. Ansovio, patroni Camerino

ŚW. ZYTA

Żyła w latach 1218-1272. Była służącą od 12 roku życia aż do śmierci, bardzo sumienna, pobożna, pomagała ubogim. Patronka służących , kelnerów, kobiet samotnych, wzywana w wypadku zgubienia kluczy. Jej atrybutami są różaniec, klucze, chleb, kosz lub torba. Kanonizowana w 1696 r.


Medalik z przełomu XIX/XX w.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz