Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem z przed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

poniedziałek, 18 listopada 2013

MEDALIKI MISYJNE
         W XIX w. upowszechnił się zwyczaj odbywania misji parafialnych, związany zarówno z odnową duchową miejscowej wspólnoty jak i zainteresowaniem jej działalnością misyjną Kościoła. Z tej też okazji emitowano medaliki misyjne. Z katalogu T. Rewolińskiego znane nam są przykłady medalików misyjnych z Tarnopola, Lądu(Lendu), Brzozy czy Sterdynii. Spotykamy też krzyżyki z napisem na rewersie „Pamiątka misji”.


1. 1852 r. Pamiątka misji w Lendzie ( dzisiejszym Lądzie?)


2-3. XIX/ XX w. medalik Pamiątka misji św.
Przykładem medalika misyjnego jest też medalik Papieskiego Dzieła Św. Dziecięctwa (dziś Papieskiego Dzieła Misyjnego). Medalik okrągły, najczęściej aluminiowy z jednej strony przedstawia postać Maryi Niepokalanej na tle gwiazd, a wokół, w toku, biegnie napis „N.P.M. módl się za nami i za biednemi dziećmi pogańskiemi”. Z drugiej strony, postać Maryi w otoczeniu czwórki klęczących postaci, z prawej strony pagoda, z lewej dwie palmy. U góry napis „Papieskie Dzieło”, u dołu „Św. Dziecięctwa”. Medalik bity w pierwszej połowie XXw. Istnieją też wersje łacińsko i niemieckojęzyczneMedaliki Świętego  Dziecięctwa początek XX w.
Współcześnie znany jest nam medalik misyjny OO. Werbistów. Występuje w dwóch wersjach. Pierwszy jest owalny, w awersie ma popiersie Jezusa i wokół napis „Przyjdź królestwo Twoje”. Na rewersie umieszczono Gołębicę – symbol Ducha Świętego , od której rozchodzą się promienie na kulę ziemską z zaznaczoną siatką kartograficzną, między nimi widnieje krzyż.(fot. 1) Na dole umieszczono litery: SVD – to skrót od Societas Verbi Domini (Zgromadzenie Słowa Bożego). Drugi jest prostokątny z zaokrąglonymi brzegami. Na awersie w górnej połowie popiersie Jezusa w nimbie krzyżowym, z ręką wzniesioną do błogosławieństwa, w dolnej napis w rzędach: „Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody”. Na rewersie wyobrażono Gołębicę Ducha Świętego bezpośrednio nad kulą ziemską, także z siatką kartograficzną, na której tle umieszczono wizerunek Maryi z rekami złożonymi w trójkącie na piersiach. U dołu również trójkątna tarcza z krzyżem pośrodku, wokół niego litery SVD. Nad tarczą 1875 (rok założenia zgromadzenia)


Medaliki misyjne Werbistów


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz