Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem z przed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

poniedziałek, 16 grudnia 2013

BOŻE NARODZENIE I SANKTUARIA Z NIM ZWIĄZANEZ okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia chciałabym złożyć wszystkim odwiedzającym mojego bloga moc serdecznych życzeń: zdrowia, szczęścia i wszelakich łask potrzebnych w naszym życiu.
I  zaprosić Was do sanktuariów związanych z Bożym Narodzeniem, a właściwie do obejrzenia medalików z Nazaretu, Betlejem i Kolonii (Sanktuarium Trzech Króli).


NAZARET


XIX w. srebro i miedź
Jedno z najstarszych i najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych chrześcijańskiego świata. Miejsce zamieszkania Świętej Rodziny i dorastania Jezusa. Także miejsce Zwiastowania. Napis na Medaliku  „Tutaj Słowo stało się Ciałem. Pamiątka z Nazaretu”.

BETLEJEM
Miejsce narodzenia Jezusa z bazyliką Narodzenia. Od najdawniejszych czasów miejsce pielgrzymkowe przyciągające tłumy wiernych i zwykłych turystów. Nic dziwnego, że pochodzi stąd wiele medalików przywożonych także do Polski jako pamiątka pielgrzymki zwłaszcza w XIX w. W czasie  II Wojny  Światowej w Izraelu stacjonowało wielu polskich żołnierzy. Również współcześnie przywożone są medaliki z Betlejem .


1.Miedź, XIX/XX w. Pamiątka z Betlejem – Narodzenie , Przyszliśmy za Jego gwiazdą – Adoracja Magów.

2. Mosiądz, XIX/XX w. 

3. Aluminium połowa XX w.


KOLONIA
Sanktuarium Trzech Króli w Katedrze w Kolonii. Relikwie przywiezione przez św. Helenę z Jerozolimy początkowo przechowywane były w Mediolanie.  W Kolonii znalazły się jako łup wojenny w roku 1164. Podobnie jak słynna Madonna Mediolańska. Wśród skarbów katedry znajdują się też relikwie św. Urszuli i św. Gereona.  Od średniowiecza Kolonia jest jednym z największych ośrodków pielgrzymkowych Europy. Stąd pochodzi wiele medalików związanych z Trzema Królami i św. Urszulą.

1-2. XVII-XVIII w.

3. XIX w. Z fragmentem Psalmu  85

4. XX w.
P.S. Niektóre medaliki są bardzo małe stąd czasem kiepska jakość zdjęć - powiększeń.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz