Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem z przed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

środa, 4 grudnia 2013

ŚWIĘCI - MIKOŁAJ I MAŁGORZATA Ponieważ zbliżajż się Mikołajki, dzisiejszy post zaczynam o św. Mikołaju

ŚW. MIKOŁAJ

Medaliki z XVII -XVIII w.
Wszystkim dzieciom znany, biskup Miry w Azji Mniejszej, jest także, zwłaszcza we Włoszech, nazywany św. Mikołajem z Bari. Czczony przez chrześcijan prawosławnych jako św. Mikołaj Cudotwórca. Żył na przełomie III i IV w. Znany był  ze swego miłosierdzia, rozdał bowiem majątek po rodzicach ubogim. Wybrany na biskupa Miry zasłynął jako cudotwórca. Ocalił miasto od głodu, uratował tonących żeglarzy i niesprawiedliwie osądzonych urzędników cesarskich. Wskrzesił trzech młodzieńców i dokonał wiele innych cudów. Dlatego Mikołaj jest patronem  wielu państw i miast  tym Grecji i Rosji; Miry, Bari,  Moskwy, Nowogrodu, Antwerpii, Berlina, a w Polsce  Chrzanowa i Głogowa. Jest też patronem dzieci, marynarzy, żeglarzy, rybaków, flisaków, podróżnych, pielgrzymów, studentów, uczonych, kancelistów parafialnych, kupców, bednarzy, wytwórców guzików, cukierników, gorzelników, młynarzy, piekarzy, piwowarów, sędziów, notariuszy, jeńców, złodziei, morderców i więźniów . Atrybutami  św. Mikołaja są szaty biskupie, trzy złote kule na księdze, troje dzieci w cebrzyku, kotwica, okręt i pastorał.


ŚW. MIKOŁAJ Z TOLENTINO

XVIII w.
Św. Mikołaj z Tolentino otrzymał swoje imię  na cześć św. Mikołaja z Bari, do którego modlili się bezdzietni rodzice. Obiecali, że dziecko oddadzą na służbę Bogu. Mikołaj  ( 1245-1305) , został księdzem zakonnym. Był szczególnym czciciele Matki Boskiej i opiekunem biedaków. Kanonizowany w 1446 r., jest opiekunem noworodków, dusz czyśćcowych i patronem dobrej śmierci. Jego atrybuty to koszyk z bułkami i  gwiazda.

ŚW. MAŁGORZATA Z KORTONY

XVIII w., być może medalik kanonizacyjny
Św. Małgorzata (1247-97), tercjarka franciszkańska, stygmatyczka, założyła pierwszy szpital w Kortonie. Beatyfikowana w 1515, kanonizowana w 1728 r. Patronka niesłusznie oskarżonych, bezdomnych, chorych umysłowo, nawróconych prostytutek.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz