Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem z przed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

poniedziałek, 27 stycznia 2014

SANKTUARIA MARYJNE - GÓRKA DUCHOWNA, JAROSŁAW, JAZŁOWIEC-SZYMANÓW.


GÓRKA DUCHOWNA

XIX w.
Od XIV w. w wielkopolskiej wsi Górka Duchowna czczony jest obraz Matki Boskiej Pocieszenia. Wizerunek na blasze 38x53 cm powstał w szkole sjeneńsko-toskańskiej. W 1410 r. podczas zarazy zasłynął łaskami uzdrowienia. W 1748 r. powstało Bractwo Matki Boskiej Pocieszenia. Sanktuarium posiada papieskie przywileje odpustowe. Obraz koronowany dopiero w 1966 r.
XX w.
JAROSŁAW
W jarosławskim sanktuarium Matki Bożej Bolesnej czczona jest 75 centymetrowa drewniana Pieta – rzeźba ludowa z XIV w. Według legendy w 1381 r. w pobliskim lesie na drzewie objawiła się owa figurka pastuszkom.  W 1421 r. zbudowano murowany kościół w którym figurę umieszczono.  Koronacja odbyła się w 1755 r. za sprawą ojców jezuitów, ówczesnych opiekunów sanktuarium. Uroczystości trwały przez oktawę, czyli osiem dni. Wybito też medaliki z okazji koronacji. Po kradzieży koron w stulecie pierwszej koronacji dokonano rekoronacji, a w 1881 r. obchodzono uroczyście 500 lecie objawienia się figury. I na te uroczystości również wybito medaliki.


Koronatka Matki Boskiej Jarosławskiej 1755r.       


   Medalik z  1881r.
JAZŁOWIEC – SZYMANÓW

Współczesna kopia medalika z koronacji w 1939 r. dla Sodalicji Mariańskiej

W Jazłowcu koło Buczacza w kaplicy Sióstr Niepokalanek czczony był neoklasycystyczny posąg Matki Boskiej wykonany w 1883 r. w Rzymie przez O. Sosnowskiego z białego marmuru. Koronowany w 1939 r. po wojnie znalazł swe miejsce w klasztorze Sióstr Niepokalanek w Szymanowie. Medaliki na koronację wykonał Cz. Nowicki w Częstochowie oraz firma Leśniak i S-ka w Warszawie.

 Kopia medalika z koronacji, na rewersie był napis Pani Nasza Jazłowiecka Módl Się Za Nami 300 Dni Odpustu.


 Współczesny, srebro


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz