Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem z przed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

piątek, 17 stycznia 2014

SANKTUARIA MARYJNE - PRZEMYŚL I SIERPCPRZEMYŚL

Koronatka 1762 r. , brąz złocony.
W Przemyślu czczony jest wizerunek Matki Boskiej Jackowej. Legenda mówi, że wizerunek  - alabastrową figurkę Matki Boskiej z dzieciątkiem ocalił przed Tatarami św. Jacek Odrowąż . Uciekając z Kijowa miał zabrać z kościoła Najświętszy Sakrament, gdy usłyszał głos „Jacku, Syna zabierasz, a mnie zostawiasz?”. Święty tłumaczył, ze figura jest za ciężka, wtedy usłyszał „weź mnie ze sobą, a mój Syn ulży tobie”. Więc zabrał św. Jacek oboje.  Wizerunek trafił do Przemyśla na początki XVI w. i od początku słynął łaskami. Koronowany w 1762 r. (Inne źródła podają 1766 r., ale na medaliku ewidentnie figuruje 1762).  W 1986 r. obchodzono 200-lecie przebywania wizerunku w katedrze przemyskiej. W katalogu Rewolińskiego znajdziemy koronatkę pod nr. 677
SIERPC
W sierpeckim klasztorze sióstr benedyktynek znajduje się cudowna figura Matki Bożej Ksieni Sierpeckiej. Gotycka rzeźba drewniana ma 120 cm wysokości, powstała w końcu XIV w. Kult łaskami słynącej figury zaczął szerzyć się w końcu następnego wieku. Koronacji dokonał kardynał Macharski w 1983 r., co zbiegło się z 500-leciem kultu Matki Boskiej Sierpeckiej. Wybito wtedy okazjonalne medaliki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz