Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem z przed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

poniedziałek, 10 lutego 2014

SANKTUARIA MARYJNE - BELGIA


SCHERPENHEUVEL
Około 50 km od Brukseli leży Scherpenheuvel  lub Montaigu -  „Strome Wzgórze”. Belgowie są dwujęzyczni i posługują się językiem flamandzkim bądź francuskim. Od XV wieku czczona jest tu figurka Maryi. Mała figurka pojawiła się na dębie, młody pasterz chciał ją zabrać do domu, ale gdy tylko wziął do ręki skamieniał, odzyskał władzę w ciele dopiero, kiedy wyjęto figurkę z jego rąk i umieszczono znowu na dębie. Uznano to za cud. W 1604 r. ta sama figurka płakała krwawymi łzami, po tym cudzie przeniesiono ją do kościoła. Od XVII w. jest to jedno z najbardziej znanych miejsc pielgrzymkowych w Belgii. Wybito wiele medalików związanych z tym sanktuarium. Medaliki do Polski mogły trafiać z falą repatriantów po II Wojnie Światowej.1. Mosiądz, koniec XIX w., sygnowany literą G


2. Medalik posrebrzany XIX/XX w.

3. Mosiądz  srebrzony  lata  od trzydziestych do sześćdziesiątych XX w.

HALLE
W Brabanckim mieście Halle (Hal) czczona jest od wieków Matka Boska pod tytułem Naszej Pani z Hal. W bazylice znajduje się cudowna figura ufundowana w 1261 r.przez św. Elżbietę Węgierską, jak podają jedne źródła, lub Adelajdę Holenderską jak podają inne.  Szczególnym powodem kultu jest cudowna obrona miasta podczas oblężeń w 1489 i 1580 r. Z tą drugą datą związane są przechowywane w kościele kule armatnie, których wydłubano z murów obronnych aż 470, a mimo to mury wytrzymał protestanckie oblężenie.


1. XIX/XX w.


2. XX w.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz