Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem z przed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

sobota, 22 lutego 2014

SANKTUARIA MARYJNE W KRAKOWIEMatka Boska Franciszkańska


Ok. 1908 r.
W krakowskiej  bazylice św. Franciszka z Asyżu czczony jest późnogotycki obraz Matki Boskiej Bolesnej zwanej Smętną Dobrodziejką.
Obraz na desce namalował w początkach XV w. mistrz Jerzy. Łaskami słynący obraz łączy się z tradycją ułaskawiania skazanych na śmierć zbrodniarzy. Przywilej amnestii otrzymało pierwsze w Polsce Bractwo Męki Pańskiej. Skruszony zbrodniarz, który w Wielki Czwartek przystąpił do spowiedzi był prowadzony do kaplicy przed obraz Smętnej Dobrodziejki i tam otrzymywał ułaskawienie. Obraz koronowano w 1908 r.

Matka Boska Piaskowa
W krakowskim kościele fundacji Władysława Jagiełły i jego małżonki św. Jadwigi, zwanym „Na Piasku”, znajduje się malowidło naścienne nieznanego autora z XV w. Jest to wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Już wkrótce po powstaniu zasłynął cudami. Wizerunek ten szczególnie upodobała sobie królowa Bona, która sprawiła mu pierwsze korony. Kaplica cudownego obrazu ocalała z pożaru w 1655 r., a w końcu Szwedzi zburzyli klasztor karmelitów, ale ściana z obrazem przetrwała. Koronacja obrazu odbyła się w 1883 r. na 200-tną rocznicę Wiktorii Wiedeńskiej. Z tej okazji wybito liczne medaliki. Rewoliński podaje ich 11. Większość nakładem Mieczysława Kurnatowskiego z Krakowa.


Mosiądz, 1883, sygnowany,  MK (Mieczysław Kurnatowki), porównaj Rewoliński nr.549.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz