Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem z przed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

sobota, 26 kwietnia 2014

KANONIZACJA JANA PAWŁA II
         Jutro bardzo ważne dla nas wydarzenie. Długo oczekiwana kanonizacja dwóch papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. Przyznam, że liczyłam na wydanie oficjalnych medalików kanonizacyjnych. A tu proszę, co? Są monety wielu państw. Im kraj egzotyczniejszy tym monety ładniejsze. 


       Budżety tych krajów liczą na duże zyski ze sprzedaży numizmatów. Są medale oficjalne watykańskie, medale stowarzyszeń, a nawet uniwersytetów i niestety cała masa medali wydanych przez prywatne firmy typu „Skarbiec Narodowy”.
         Niektóre są nawet dosyć ładne.

         A co z medalikami do noszenia? Oczywiście znajdziecie całe mnóstwo gazeciaków. 

Medaliki wykonane z aluminium, nikt nie martwił się o estetykę czy artyzm. Byle nakład gazety zwiększyć, bo czytelnicy (czytelniczki, zwłaszcza te starszego pokolenia) kupią gazetę z medalikiem. Niektóre gazety nie marnowały kasy nawet na to, żeby na medaliku widniało słowo święty.
         Znalazłam w necie jeden medalik biżuteryjny, gdzie na odwrocie podano datę kanonizacji. Znajduje się na stronie sklepu michailon.pl. Medalik jest srebrny i kosztuje 23 zł.

         I to wszystko. Dla mnie to straszne rozczarowanie.

(wszystkie zdjęcia pochodzą z netu)

4 komentarze:

 1. Dla mnie przede wszystkim dzisiejsze medaliki - tak jak te wyżej gazetowe, ale i inne czesto i srebrne są niezwykle kiczowate. Jakoś dawniej dało radę zrobić aluminiowy a piękny medalik. Teraz to zwykły, popularny kicz. Wystarczy wejść na allegro i oglądać to negatywne zjawisko.

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety obawiam się, że masz rację. Medaliki biżuteryjne to tylko cena złota lub srebra. Wartości artystycznej żadnej. Kicz i tylko kicz. A szkoda.

  OdpowiedzUsuń
 3. Że już nie wspomnę o medalikach made in italy, to dopiero jakaś masakra!. Materiał sam nie wiem jaki, pewnie jakiś malowany znal, który po 5 latach w ziemi byłby do wywalenia :).

  OdpowiedzUsuń
 4. Trafiłam tutaj nieco już po czasie, ale były ładne medaliki - porcelana w srebrze, z datą kanonizacji:
  - http://allegro.pl/medalik-sw-jan-pawel-ii-srebro-porcelana-lancuszek-i5083037961.html - i jeszcze są dostępne.

  OdpowiedzUsuń