Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem z przed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

poniedziałek, 6 października 2014

ŚWIĘCI - DOMINIK, IZYDOR I IRMENGARDAŚW. DOMINIK SAVIO
Medalik z 1950 lub 1954 r.

Dominik Savio 1842-57. Był ministrantem, chłopcem głębokiej pobożności, członkiem I Oratorium św. Jana Bosco w Turynie. Wraz z kolegami z Oratorium założył Towarzystwo Niepokalanej. Zmarł mając zaledwie 15 lat. Beatyfikowany w 1950,  a kanonizowany w 1954 r. Patron dzieci i młodzieży. Wizerunki wzorowane na fotografii. 

ŚW. IZYDOR
Św. Izydor Oracz. 1080-1130. Urodził się w Madrycie, ale bieda wygnała go szukać zarobku na wsi. Został parobkiem. Był bardzo pobożny i często orząc porzucał woły i szedł modlić się pod krzyżem, wtedy aby nie było zaniedbań w pracy orał za niego Anioł. Beatyfikowany w 1619, kanonizowany w 1622 r. patron rolników. Medalik kanonizacyjny przedstawia go wraz z pozostałymi świętymi kanonizowanymi razem z nim : Ignacym Loyolą, Franciszkiem Xawerym, Teresą z Avili i Filipem Neri. W 1860 r. w Polsce wybito kilka medalików ze św. Izydorem sygnowanych IB oraz WL.
 
Medalik z 1860 r. , sygnowany WL (Wilhelm Lange)


ŚW. IRMENGARDA Z  CHIEMSEE
Opatka benedyktynek w Chiemsee. Córka Ludwika Niemieckiego, żyła w latach 831-866. Kanonizowana w 1929 r. Jej atrybutami są habit benedyktyński, korona, laska opatki, serce na dłoni.
 
Prawdopodobnie medalik kanonizacyjny


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz