Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem z przed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

sobota, 18 października 2014

ŚWIĘCI - ŚW. JAKUB APOSTOŁ

ŚW. JAKUB APOSTOŁXVII w.


XX w., mosiądz.
Św. Jakub Starszy, zwany też Jakubem z Compstela. Syn Zebedeusza i Salome, brat Jana Ewangelisty, krewny Jezusa. Przed powołaniem trudnił się łowieniem ryb. Ścięty mieczem około 44 r., w VII w relikwie przeniesiono z Jerozolimy do Hiszpanii do miejsca zwanego Campo Stella ( Obóz Gwiazdy). Wkrótce powstało miasto, silny ośrodek pielgrzymkowy. W 1170 r. powołano zakon rycerski Św. Jakuba od Miecza, który miał za zadanie obronę pielgrzymów. Znakiem rycerzy jest krzyż św. Jakuba , zwany też Mieczem św. Jakuba . Zakon działa po dzień dzisiejszy, Wielkim Mistrzem jest obecny król Hiszpanii. Symbolem św. Jakuba jest muszla przegrzebka z wymalowanym czerwonym krzyżem- mieczem. Muszle prawdziwe i wykonane z metalu zawieszki zastępowały medaliki, które należą do rzadkości.


XX w.
współczesna


„Do najbardziej charakterystycznych znaków pielgrzymich należały muszle św. Jakuba. Jakub Starszy, spoczywający w Santiago de Compostella, był pierwszym z apostołów, który poniósł męczeńską śmierć. Być może dlatego Compostella stała się jednym z trzech najważniejszych celów pielgrzymek na terenie całej Europy. Popularność tego miejsca była tak duża, że mnich Aimeric Picaud napisał specjalny przewodnik poświęcony temu ośrodkowi - Liber Sancti Jacobi. Muszle sprzedawane pod katedrą początkowo były zbierane na przylądku Finisterre, później zaś wytwarzane. Stały się one najpierw symbolem sanktuarium, a następnie całego ruchu pielgrzymkowego. Ci, którzy pielgrzymowali do Compostelli, a później do Mont-Saint Michel w Normandii przypinali do opończy lub kapelusza muszlę (concha venera, conquille, Jacobsmuschel). O szczególnym znaczeniu elementów takich jak muszla i kostur świadczy np. słup w Gaskonii, na którym umieszczono te dwa atrybuty, jako drogowskaz wskazujący drogę do Compostelli”
                                                                                                M. Adamska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz