Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem z przed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

piątek, 19 grudnia 2014

KILKA CIEKAWOSTEKMAŁE OSZUKAŃSTWO ?Napisy na medaliku: Wizerunek cudownego obrazu Matki Boskiej Licheńskiej oraz Odpustu 2580 dni Pius VII 1823 r.
Twórca tego medalika kompletnie przedobrzył. Medalik wybity na początku XX w., przedstawia obraz Matki Boskiej Licheńskiej i kościół w Licheniu. Tylko, że kościół ukończono w 1857 r., choć działał już od 1852, kiedy to obraz przeniesiono z kapliczki w lesie do nowo budowanego kościoła. Pius VII nie mógł więc nadać odpustu  w 1823 r. dla nieistniejącego kościoła.  Medalik z odpustem musi być poświęcony przez papieża.  Takie małe oszukaństwo, czy twórcę poniosła nieco fantazja?

MEDALIK CAŁKIEM NIE ŚWIĘTY


Jednak przedstawiający osobę duchowną. Dom Pierre Perignon (1638-1715) był benedyktyńskim zakonnikiem, któremu świat zawdzięcza szampana. . Medalik ten jako gadżet reklamowy wydała firma Moet i Chandon  powstała w 1743 r., produkująca szampana o nazwie Dom Perignon.
SZCZEGÓLNA OKAZJA

Medaliki wybijane były  z okazji różnych uroczystości religijnych. Jednak okazuje się, że nie tylko. Oto przykład medalika z okazji... Wystawy Rolniczo-Przemysłowej, jaka odbyła się w Częstochowie w 1909 r.

1 komentarz:

  1. 2580 dni postu nie 1823 tylko 1820r...poszukuje wiecej informacji na jego temat.

    OdpowiedzUsuń