Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem z przed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

niedziela, 22 stycznia 2017

ŚW. NORBERT I MATKA BOSKA Z VLMEN         Dziś następny medalik kolegi Marcina. Jest bardzo ciekawy. Po jednej stronie przedstawiam Madonnę z Dzieciątkiem. Postacie otacza napis : BVM WLMENSIS I.T.B.M.C. Na próżno szukałam jakichś wiadomości o Błogosławionej Dziewicy Maryi z Wlmen. Udało mi się tylko trafić na ślad opisu monety niemieckiej z napisem BVM WLMENSIS. Niestety bez zdjęcia czy rysunku i jakichkolwiek dodatkowych informacji. 


Może ktoś z czytelników posiada potrzebne nam informacje.
         Druga strona przedstawia postać w mitrze biskupiej z krzyżem  patriarchalnym i monstrancją. U stóp jakieś postaci . Napis : S. NORBER przerwa TV przerwa  S . przerwa A przerwa NA przerwa AP. Po literze S w słowie NORBERTVS litery są trochę zatarte, być może był to napis XANTEN AP.  – czyli św. Norbert  z Ksanten arcybiskup. Medalik pochodzi z XVII w. 


Św. Norbert urodził się około 1080 r. w Xanten (Niemcy), był synem wysokiego urzędnika biskupa Kolonii. Wykształcony w szkole katedralnej został z czasem dworzaninem cesarza  Henryka V. Jednak w czasie sporu cesarza z papieżem stanął po stronie papieża. Wstąpił do zakonu OO. Benedyktynów. W Boże Narodzenie 1121 r.  powołał do życia nowe zgromadzenie zakonne – zakon Kanoników Regularnych Ścisłej Obserwy (norbertanie).
Pięć lat później został arcybiskupem Magdeburga.
Zmarł w Magdeburgu w 1134 r. W 1582 r. został beatyfikowany, a w 1621 kanonizowany. W czasie kontrreformacji w 1627 r. jego relikwie przeniesiono do Pragi, gdzie znajdują się do dziś. Jest patronem Pragi, oraz wszystkich zgromadzeń jego imienia. Do atrybutów należą : mitra, gałązka palmowa, postać diabła u stóp, kielich, model kościoła, monstrancja, pająk.

1 komentarz:

  1. Nie pomogę, niestety, ale z wielkim zainteresowaniem oglądam te cenne pamiątki.

    OdpowiedzUsuń