Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem sprzed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

piątek, 20 kwietnia 2018

SANKTUARIUM MARYJNE TURSKO

       Po raz kolejny zapraszam Was do Sanktuarium Maryjnego w Tursku, diecezja Gnieźnieńska. Poprzedni wpis był za sprawą kolegi Michała K. - 15 marca 2015 r. 

          Dziś za sprawą kolejnego niesamowitego medalika kolegi Adama. (patrz poprzedni wpis)

          Medalik jest w nie najlepszym stanie, a to za sprawą metalu, z którego jest zrobiony. Cynk niestety łatwo koroduje. Medalik oceniam na wiek XVIII i śmiem przypuszczać, że pochodzi z roku 1786 czyli z wielkiej uroczystości poświecenia nowego kościoła w Tursku i intronizacji obrazu Matki Bożej do niego. W uroczystościach wzięło udział 20 tysięcy wiernych, w tym 326 księży. Trzeba było wielu medalików, zwłaszcza tych tańszych. Wizerunek na nim nie jest może tak idealny jak na poprzednim, za to wierniej przedstawia czczony wizerunek. Jest on bowiem odpustowym drzeworytem, drukowanym na papierze i ręcznie pokolorowanym. Miał przedstawiać  "Starodawny łaskami słynący obraz błogosławionej Matki Bożej z Mariazell", jak głosi napis.  Miał, bo w rzeczywistości obraz bardzo się różni. Choćby tym, że Maryja trzyma Jezusa na drugim ramieniu, a sam wizerunek  z Mariazell jest figurą.
            Medalików z MB Turska jest niewiele, znany jest mi jeszcze medalik z XIX w. , którego opis zamieścił T. Rewoliński w swoim Katalogu, pod numerem 723 tab. 14


3 komentarze: