Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem z przed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

środa, 17 kwietnia 2013

MAEDALIKI SZKAPLERZNE -1                           SZKAPLERZ KARMELITAŃSKI
         Medalik szkaplerzny, zwany szkaplerzem karmelitańskim wywodzi się od szkaplerza sukiennego.


                                    Szkaplerz karmelitański, sukienny

         Szkaplerz to szata składająca się z dwóch płatów sukna z otworem na głowę służąca w dawnych czasach do ochrony przed zabrudzeniem zakonnego habitu, zwłaszcza białego. Takich szkaplerzy używały zakony Benedyktynów, Cystersów, Dominikanów czy Paulinów. Od roku 1251 szkaplerz nabrał zupełnie innego charakteru. W nocy z 15 na 16 lipca przeor klasztoru Karmelitów w Aylesford w Anglii, św. Szymon Stock gorliwie modlił się do Maryi z prośbą o rozwiązanie trudnej sytuacji w jakiej znalazł się jego zakon. Tej nocy miał widzenie. Matka Boża ukazując na szkaplerz powiedziała „ To będzie dla ciebie i wszystkich Karmelitów przywilejem i ochroną, kto umrze w nim  nie zazna ognia piekielnego”. Odtąd szkaplerz zaczął symbolizować opiekę Maryi nad zakonem, a potem także nad osobami świeckimi, które wstępowały do bractw szkaplerznych. Płat materiału spadająca na plecy symbolizuje, że „  trudy, doświadczenia i krzyże znosić winniśmy pod opieką Maryi, z poddaniem się woli Bożej, tak jak Ona to czyniła, a płat spadający na piersi, że nasze serce ma „bić dla Boga i bliźnich, z miłości odrywając się od przywiązań doczesnych wiązać się za pośrednictwem Maryi z dobrami wiecznymi”. Pierwszy szkaplerz musi być poświęcony i nałożony przez księdza. Dla osób świeckich zwykle występuje jako dwa maleńkie kawałeczki sukna połączone sznureczkami, tak aby zakładać go przez głowę. W 1910 r. papież Pius X zezwolił na noszenie jako zamiennika szkaplerza, medalionu szkaplerznego. Medalik wykonany z metalu, najczęściej z aluminium lub srebra, po jednej stronie posiada wizerunek Matki Boskiej Szkaplerznej z drugiej zaś Najświętszego Serca Jezusa.  

                           Medalik lata 60-70te XX w.
Wizerunki Matki Boskiej szkaplerznej bywają bardzo różne, niemniej zawsze przystawiają Maryję z Dzieciątkiem i obydwie postacie trzymają w rękach szkaplerze. Czasami Maryi towarzyszy postać św. Szymona przyjmującego szkaplerz z jej ręki. Wizerunek na rewersie przedstawia Jezusa w półpostaci wskazującego ręką na umieszczone po środku postaci serce. Czasem na awersie lub rewersie znajdują się napisy: szkaplerz, medalik szkaplerz, a na rewersie:. Najświętsze Serce Jezusa/ zmiłuj się nad nami /bądź naszą ucieczką.


Szkaplerz  karmelitański między 1910 – 1914, srebro, sygnowany PBSzkaplerze karmelitańskie między 1910-1920Szkaplerze karmelitański 1 połowa XX w.
Więcej informacji znajdziecie  w: J. Zieliński, W znaku szkaplerza, Wyd. OO Karmelitów Bosych 2009.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz