Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem z przed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

piątek, 12 kwietnia 2013

MEDALIKI ŚWIĘTYCH -9ŚW. TERESA Z AVILI
Św. Teresa od Jezusa, zwana też Wielką. Właściwie Teresa Sanchez de Capeda y Ahumada, urodzona w Avili w 1515, zmarła w 1582 r. Zakonnica, mistyczka, reformatorka zakonu karmelitanek. Doktor Kościoła. Beatyfikowana w 1614, kanonizowana w 1622 r. Patronka matek, chorych, pisarzy i koronkarzy. Przedstawiana w habicie karmelitańskim, czasem z sercem przebitym strzałą.XVII-XVIII w.


ŚW. TERESA OD DZIECIĄTKA JEZUS


Lata dwudzieste – trzydzieste  XX w.

Teresa Martin (1873-97). Zwana też , Małą świętą, lub Teresą z Lisieux, ponieważ była karmelitanką w klasztorze w tym mieście. Z powodu słabego zdrowia nie spełniła swego marzenia o misjach, ale objęła opieką duchową misjonarzy, dlatego jest patronką misji. Napisała książeczką „Dzieje duszy”.

Połowa XX w.
Zmarła na gruźlicę w wielu zaledwie 24 lat. Przed śmiercią obiecała siostrom. Gdy znajdę się w niebie ześlę wam deszcz róż. Gdy umarła jej cela napełniła się różami.  Beatyfikowana w 1923 r. kanonizowana dwa lata później. Przedstawiana jest w karmelitańskim habicie z krzyżem oplecionym różami wg obrazu namalowanego przez jej siostrę Cecylię Martin, również karmelitankę. Na rewersie medalika św. Teresy znajdujemy zwykle wizerunki małego Jezusa z napisem „Pozwólcie dzieciom przyjść do mnie” lub klasztor w Lisieux.

 Okres międzywojenny, Francja


  Medalik Świętego Dziecięctwa, XX w., aluminium

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz