Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem z przed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

sobota, 6 kwietnia 2013

SANKTUARIA MARYJNE ŚWIATA - 2Altötting – Niemiecka Częstochowa
Początki kultu maryjnego sięgają tu czasów św. Ruperta z Salzburga, zwanego apostołem Bawarii. On to w VIII w. polecił wybudować Altötting mały kościółek, zwany dzisiaj Kaplicą Łask. Choć pod koniec IX w. i na początku X w. Bawarię podbijali Węgrzy, to nigdy nie doszło do profanacji gotyckiej Cudownej Figury czczonej przez Niemców, a takie wiernych z innych krajów języka niemieckiego jako "Naszą Kochaną Panią" . Rzeźba zaledwie 65 cm wysokości  przedstawia Maryję, która na lewej ręce trzyma Chrystusa. Duża dłoń Jezusa symbolizuje ogrom rozdawanych łask. W dłoni Maryi umieszczone jest złote berło. Na przestrzeni wieków okolice te omijał zarazy, głód i wojna trzydziestoletnia. Kiedy wybucha  w Bawarii epidemia czarnej ospy, tysiące wiernych szukało tu skutecznie pomory i nadziei. Świątynia ocalała też podczas wojen napoleońskich oraz  I i II wojny światowej.
Figurka Matki Bożej otoczona jest 21 srebrnymi urnami, w których znajdują się serca książąt i królów Bawarii. W sanktuarium, skromny zakonnik, św. Konrad z Parzham, kapucyn, przez 41 lat służył do Mszy św. przy ołtarzu Królowej Bawarii.  Zmarł w 1894 r., a na ołtarze wyniósł go w 1934 r. Papież Pius XI. Obecnie do sanktuarium w Altötting przybywa rocznie około miliona pielgrzymów.  Zaledwie kilkanaście kilometrów od sanktuarium urodził się papież Benedykt XVI. Znanych jest wiele medalików z Panią Bawarii, bitych na przestrzeni wieków. Wiele z nich docierało wraz z pielgrzymami także do Polski.

             Koniec XIX w.                                                                  współczesny

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz