Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem z przed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

poniedziałek, 3 czerwca 2013

NAJŚWIĘTSZE SERCAMEDALIKI NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSA I NIEPOKALANEGO  SERCA MARYI

         Kult Najświętszego Serca Jezusa wywodzi się ze średniowiecza. Zawdzięczamy go trzem świętym: Mechtyldzie, Gertrudzie i Małgorzacie z Kortony. To one w XIII w. rozpowszechniały nabożeństwo do Najświętszego Serca. Kult ten łączono także z czcią dla Serca Maryi . W 1648r. św. Jan Eudes wydał specjalną książeczkę poświęconą czci Najświętszych Serc.

1.XVII w.


 Jednak najbardziej do rozpowszechnienia się tego kultu przyczyniły się objawienia św. Małgorzacie Marii Alecoque ( B: 1864 , K: 1920) i obietnice związane z noszeniem wizerunku Najświętszego Serca Jezusa. Wizerunek ten pojawił się zarówno w formie obrazka jak i medalika. 

2. Medalik XIX w. upamiętniający beatyfikacji M. M. Alecoque 1864 r. syg L. Penin

3. Medalik upamiętniający objawienie Małgorzacie Marii Alecoque, być może kanonizacyjny (1920)

4. Medalik XIX/XX w ., miedź złocona. Na rewersie napis „Imiona tych co nabożeństwo do Mego serca 
wytrwale rozpowszechniać będą, wyryte zostaną w tem sercu na wieki”

5. Medalik aluminiowy, sygnowany PB, początek XX w. Medalik szkaplerzny. (Paweł Bitschan syn)

Wizerunkowi Serca Jezusa często towarzyszy obraz Serca Maryi. Jeszcze do połowy XX w. w Polsce powszechnym było obdarowywanie panny młodej, przez rodziców, parą obrazów przedstawiających Najświętsze Serce Jezusa i Niepokalane Serce Maryi. Medaliki z tymi wyobrażeniami spotykamy już w XVII w, ale szczególnie dużo bito ich w wieku     XIX . Wizerunki Najświętszych Serc znalazły  się także na Cudownym medaliku i od 1910  Najświętsze Serca Jezusa znalazło się na większości medalików szkaplerznych.6.S. CORDA – Św. Serca XVII w.     
  

        7.św. Serca Jezusa i Maryi XVIII w.    


  8.XIX w.9,10,11. Polska XIX w.                                                                                 12.Niemcy XIX w.

13.XVIIIw. Francja


14XIX w. Francja
15.XIX w.

1 komentarz:

  1. Pozwoliłem sobie onegdaj napisać. Bez odzewu. Czym to jest spowodowane?

    OdpowiedzUsuń