Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem z przed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

niedziela, 30 czerwca 2013

ŚWIĘCI - PIOTR I PAWEŁŚW. PIOTR APOSTOŁ Medalik przedstawia scenę uwolnienia św. Piotra z więzienia przez Anioła, XVIII w.

XVII-XVIII w. Rzym, brąz

 Srebro,  między 1910  a 1920 r.

 Srebro, pierwsza połowa XX w.

Aluminium, pierwsza połowa XX w.

Szymon rybak z Kafarnaum, syn Jana, brat Andrzeja , pierwszy z Apostołów. Jezus zmienił jego imię na Kefas czyli skała ( z j. greckiego Petros). Stał się skałą, czyli fundamentem Kościoła, najważniejszym z Apostołów. Jako pierwszy biskup Rzymu był też pierwszym papieżem. Podczas prześladowania chrześcijan został uproszony przez nich aby opuścił Rzym, jednak spotkał na drodze Jezusa, który na pytanie Quo vadis, Domine? (Dokąd idziesz Panie) odpowiedział, że skoro on – Piotr zostawił lud , to musi iść do Rzymu, aby się dać ponownie ukrzyżować. ( To wydarzenie upamiętnia kaplica Quo Vadis.) Wtedy Piotr zawrócił. Został ukrzyżowany głową w dół, podczas prześladowań chrześcijan za Nerona. Jego grób znajduje się w bazylice jego imienia w Watykanie. W ikonografii przedstawiany z kluczami „tobie powierzam klucze Królestwa” (  ), rzadziej z rybą, kogutem, księgą.  Patron wielu kościołów, zgromadzeń i stowarzyszeń chrześcijańskich.

ŚŚ. Piotr i  Paweł , XIX w.
 

 ŚŚ. Piotr i Pawel II połowa XX w.
ŚW. PAWEŁ


 XVII-XVIII w. Rzym

 XVIII/XIX w. napis EGO PAVLVS VINCTVS CHRISTI - Ja Paweł więzień Chrystusa (Ef  3.1)

Szaweł z Tarsu (ur. 5-10 r. ne., zm.  64-67 r. ne.). Uczony rabbi ze szkoły Gamaliela. Początkowo gorliwy prześladowca chrześcijan. Nawrócony w cudowny sposób na drodze do Damaszku, przyjął chrzest i stał się Pawłem, najgorliwszym misjonarzem. Nazywany jest Apostołem narodów. Jego losy szczegółowo opisane są w Dziejach Apostolskich. Autor większości listów apostolskich w Nowym Testamencie. Za swoją działalność misyjną prześladowany , uwięziony i skazany na śmierć. Jako obywatel rzymski dostąpił tzw. zaszczytnej śmierci, został ścięty mieczem na drodze do Ostii. Jego grób znajduje się w bazylice Św. Pawła Za Murami. Zaliczany jest do najważniejszych świętych chrześcijaństwa. Przedstawiany jest z mieczem i księgą. Patron wielu kościołów, zgromadzeń i stowarzyszeń chrześcijańskich.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz