Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem z przed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

piątek, 7 czerwca 2013

SANKTUARIA - KODEŃ
XIX w.
Kodeń, duchowa stolica Podlasia, słynie z cudownego wizerunku Matki Boskiej Gregoriańskiej.  Obraz został skradziony z papieskiej kaplicy Urbana VIII przez Mikołaja Sapiehę. Całą tę historię opisała Zofia Kossak w książce „Błogosławiona wina”.  Papież obłożył klątwą polskiego magnata, jednak wzruszony jego błaganiami w końcu podarował mu obraz.  Obraz koronowano  już w 1723 r.  Była to trzecia koronacja w naszym kraju.  W 1875 r. ukaz carski przekazał kościół w Kodniu cerkwi prawosławnej. Obraz wywieziono do Częstochowy, gdzie przebywał do 1927 r. 

1927 r. Powrót obrazu do Kodnia.


 Znany jest szereg medalików związanych z kodeńskim obrazem, oprócz koronatki wybito wiele medalików między 1723 a 1875 r. Także wydano specjalne medaliki z okazji przybycia obrazu do Częstochowy, jak i z okazji powrotu do Kodnia. Dziś szczególnie popularny jest szkaplerz MB Kodeńskiej.
 
Na pierwszym medaliku litery OMI nie są sygnaturą , to skrót zgromadzenia Oblaci Maryi Niepokalanej . Na drugim KS - nieznany rytownik u Gerlacha i Meissnera, na trzecim C.F. - nieznany rytownik u Pawła Bitschana syna. Wszystkie XX w.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz