Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem z przed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

poniedziałek, 17 czerwca 2013

ŚWIĘTE OBLICZA JEZUSA I MARYISALVATOR MUNDI, MATER DEI

XVIII w.
Ponieważ szczególnie ważnymi osobami dla katolików są Jezus Chrystus i Jego Matka, szczególne miejsce zajmują też medaliki im poświęcone.  W XVII w. ustalił się kanon  z popiersiami ( obliczami) Jezusa na awersie i Maryi na rewersie medalika tzw. święte oblicza. Same przedstawienia są bardzo różne. Z nimbami i bez, z napisami lub  bez napisów . Maryja zawsze ma głowę zakrytą chustą, Jezus często koronę cierniową. Do najczęstszych napisów należą: SALVATOR MUNDI i MATER DEI,  MATER JESU CHRISTI, SALVATOR MUNDI i MATER SALVATORI, JESUS CHRISTUS i REGINA CAELI,


XVII- XVIII w.

Inną wersją przedstawienia  oblicza Jezusa jest  Mandylion czyli Chusta Weroniki.  

Odlew z brązu, XVII w.

XIX/XX w. Francja


O świętej nazywanej Weroniką, wiemy niewiele. Nawet imię nie jest prawdziwe, ale utworzone od greckiego „vera ikon” czyli „prawdziwy wizerunek.”, dar Chrystusa, który otrzymała kobieta litościwa. Otarła ona twarz Jezusa swoją chustą na drodze krzyżowej, a na chuście odbiła się twarz Chrystusa.
Występują także przedstawienia typu Ecce Homo.

1933r. medalik z popiersiem Jezusa w koronie cierniowej (Ecce homo)
Wydany z okazji jubileuszu
            A o Szkaplerzu Świętego Oblicza już pisałam, w poście z 17 kwietnia o szkaplerzach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz