Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem z przed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

sobota, 4 maja 2013

CUDOWNY MEDALIK

                                             współczesny
Jednym z najczęściej noszonych przez katolików , jest medalik Maryi Niepokalanej zwany Cudownym medalikiem albo medalikiem Matki Boskiej Paryskiej. Cześć Maryi Niepokalanej rozpowszechniona była wśród chrześcijan na wiele wieków przed ogłoszeniem dogmatu o Niepokalanym Poczęciu. Wizerunki Niepokalanej były oprócz wizerunku częstochowskiego najbardziej rozpowszechnione na rycerskich ryngrafach w dawnej Polsce, zwłaszcza w XVII i XVIII w. Jednak powszechne noszenie tego wizerunku zawdzięczamy objawieniom, jakie miały miejsce w Paryżu w 1830 r.
         Najświętsza Maryja Panna ukazała się Katarzynie Laboure, nowicjuszce z paryskiego klasztoru przy Rue du Bac. Poleciła wybicie i rozpowszechnienie medalika. Na  awersie widnieje postać Maryi Niepokalanej stojącej na kuli i depczącej węża wokół, której był napis „ O Maryjo bez grzechu poczęta, módl się za nami, którzy się do Ciebie uciekamy”. Na rewersie w otoku z dwunastu gwiazd litera M zwieńczona krzyżem, a pod nią Najświętsze Serca Jezusa i Maryi. Matka Boża obiecała „ Wszystkie osoby, które go będą nosić na szyi, otrzymają wielkie łaski. Łaski będą obfite dla tych, którzy go będą nosić z ufnością”. Pierwsze medaliki udało się wybić w roku 1836, odtąd wybito miliony egzemplarzy z napisami w różnych językach.  Jest wiele udokumentowanych świadectw otrzymywania łask za pomocą tego medalika. Wielkim propagatorem medalika był święty Maksymilian  Maria Kolbe. Do dziś, w Polsce, medaliki te wytwarzają  OO Franciszkanie w Niepokalanowie.
Medalik jest też przyjmowany przez Rycerstwo Niepokalanej, organizację założoną przez św. Maksymiliana.
                                                             XIX/XX w. 

                                                            Mosiądz, XIX/XX w. Rzym

                                                      Przełom XIX/XX w. miedź pozłacana             
                                
                                                          Aluminium , początek XX w.

                 To tylko kilka przykładów cudownych medalików, których jest wiele wersji językowych oraz setki różnych wzorów 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz