Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem z przed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

piątek, 3 maja 2013

MATKA DOBREJ RADY

Taki tytuł nadano Matce Bożej jako współpośredniczce łask i wychowawczyni, wypraszającej łaski dla osób podejmujących trudne decyzje. Leon XIII tytuł ten włączył do Litanii Loretańskiej. Związany jest też z obrazem Matki Boskiej w Genazzano we Włoszech. Madonna z Dzieciątkiem na łuku tęczy pochodzi ze Szkodry w Albanii, dlatego nazywana jest też Matką Albańczyków. Wizerunek koronowany w 1682 r. Kult szerzą Augustianie i Kapucyni.
„W 1881 r. Jadwiga Zamojska założyła w Paryżu “Stowarzyszenie Chrześcijańsko - Społeczne pod opieką MB Dobrej Rady dla kobiet niezamężnych pragnących poświęcić się Bogu i Ojczyźnie”. W czasach zaborów, a następnie po odzyskaniu niepodległości Stowarzyszenie prowadziło na ziemiach polskich szkoły gospodarcze oraz koła społeczno-religijne. Jedna ze szkół mieściła się w Zakopanem-Kuźnicach.
W 1889 r. w Polsce powstało bractwo - Unia Pobożna MB Dobrej Rady przy klasztorze Augustianek w Krakowie; do 1939 r. liczyło 70 tys. członków z Krakowa i okolic.”
(na podstawie “Encyklopedii katolickiej”)
Medaliki 1 połowa XX w.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz