Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem z przed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

środa, 8 maja 2013

MEDALIKI MARYJNE - WSPOMOŻYCIELKA WIERNYCHMEDALIK MATKI BOSKIEJ WSPOMOŻYCIELKI WIERNYCH
ZWANY MEDALIKIEM KSIĘDZA BOSKO


Pierwsza połowa XX w.

Pierwszym , który w historii Kościoła użył słowa „Wspomożycielka”, to św. Efrem (+ 373).  „Maryja jest orędowniczką i wspomożycielką dla grzeszników i nieszczęśliwych”, drugim św. Grzegorz z Nazjanzu, patriarcha Konstantynopola (+ ok. 390),  pisze, że jest Ona „nieustanną i potężną Wspomożycielką. Do wieku XVI, powstało bardzo wiele sanktuariów pod imieniem Maryi Wspomożycielki. .Kilka obrazów Matki Bożej Wspomożycielki zostało nawet koronowanych koronami papieskimi, jak np. w Busto Arsizio (1632), w Caravaggio (1710), w Modenie (1831) czy w Rzymie (1888 ) . Jednak krajem najżywiej rozwiniętego  kultu Wspomożycielki była Bawaria.  Na figurze Wspomożycielki dzieło Krumpera,  na zamku w Monachium, widniał napis „Patronka Bawarii”.
Pierwszym obrazem Matki Bożej,  pod tym imieniem, był obrazu Łukasza Cranacha Starszego. Wymalował on ten wizerunek Matki Bożej w roku 1516 dla galerii elekta saskiego, Jerzego I w Dreźnie. Od roku 1622 znajduje się on w kościele kapucynów w Pasawie, gdzie zasłynął cudami. Po zwycięstwie Jana Sobieskiego pod Wiedniem sława obrazu tego tak wzrosła, że powstało tam głośne na całe Niemcy sanktuarium, a obrazy Matki Bożej Pasawskiej zaczęły rozpowszechniać się po świecie. Na podziękowanie Matce Bożej, za to zwycięstwo, papież bł. Innocenty XI w roku 1684 zatwierdza w Monachium, przy kościele Św. Piotra, bractwo Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych.. Wreszcie w roku 1816 tytuł Matki Bożej Wspomożenia Wiernych wchodzi urzędowo do liturgii Kościoła, kiedy papież Pius VII ustanawia święto Matki Bożej pod tym wezwaniem, na dzień 24 maja.
Nową historię kultu Matki Bożej Wspomożycielki rozpoczyna św. Jan Bosko (1815-1888).  Sanktuarium w Turynie posiada obraz Matki Bożej , który na zamówienie św. Jana Bosko wymalował dla Kościoła pod tym samym wezwaniem artysta Tomasz Lorenzone w roku 1867. Obraz przedstawia Matkę Bożą w otoczeniu Apostołów. Na ścianach bazyliki Matki Bożej Wspomożenia, tenże artysta miał umieścić jako uzupełnienie dla obrazu: bitwę pod Lepanto, bitwę pod Wiedniem i uwolnienie papieża Piusa VII z niewoli Napoleona. Najczęściej w kopiach przedstawia się samą Matkę Bożą w płaszczu królewskim, z koroną na głowie i berłem w ręku dla podkreślenia, że w planach Bożych Maryja jest jakby regentką Bożą, która w imieniu Chrystusa sprawuje rządy na ziemi. Po wystawieniu bazyliki pod wezwaniem Matki Bożej Wspomożenia Wiernych św. Jan Bosko zaczął rozpowszechniać także medaliki pod tym tytułem (od roku 1866). Postać Matki Bożej była na nich wzorowana według obrazu w głównym ołtarzu bazyliki. Święty rozdawał je tysiącami, a niezwykłe łaski zwiększały na nie popyt. Od czasu kanonizacji ks. Jana Bosko na rewersie medalika znajduje się jego podobizna.

Medalik polski, koniec XIX w.


Medalik  czeski, 2 połowa XX w.


 Medaliki włoskie, 2 połowa XX w.


2 komentarze:

  1. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
    mam pytanie gdzie można kupić taki medalik w Polsce bo przeglądałem oferty w sieci i nigdzie w Polsce go nie znalazłem
    pozdrawiam Adam

    OdpowiedzUsuń
  2. Najlepiej zapytać w jakiejś parafii należącej do Salezjanów. Szczęść Boże!

    OdpowiedzUsuń