Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem sprzed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

wtorek, 19 lutego 2013

DATOWANIE
            Medaliki, które znajdują się w zbiorach prywatnych, pochodzą z wielu źródeł. Bywa, że w rodzinie przekazuje się je z pokolenia na pokolenie, bywa że leżą sobie spokojnie w szufladzie do czasu, aż ktoś je odkryje. Kolekcjonerzy  otrzymują je do rodziny, znajomych, kupują na targach staroci, a czasem znajdują sami podczas prac polowych, w ogrodzie , a nawet na drodze. W ostatnich latach wiele medalików przywożą Polacy z zagranicy, najczęściej z Francji. Często też zadają sobie pytanie, z jakiego okresu posiadany egzemplarz pochodzi. Jak ustalić wiek krzyżyka czy medalika? Zasad datowania jest kilka. Pierwsza i najważniejsza dla każdego nowicjusza to oczywiście porównanie swojego egzemplarza z podobnym, opisanym w katalogu. Następne wymagają już niestety trochę fachowej wiedzy na temat sposobu wytwarzania medalików i krzyżyków w kolejnych epokach. Przydatna będzie wiedza na temat zmian zachodzących w pisowni, ortografii, liternictwie. Tej wiedzy nie da się jednak wykorzystać ściśle, trzeba pamiętać, że zmiany wprowadzane w formie prawnej często w życie wchodzą z opóźnieniem nawet kilkunastu lat  Przyda się też wiedza historyczna na temat najważniejszych wydarzeń z życia Kościoła: pontyfikatu papieży, obchodzonych jubileuszy, soborów, beatyfikacji i kanonizacji świętych, ogłaszania dogmatów. Szczególną pomocą przy datowaniu są napisy umieszczane  na medalikach. Często informują nawet o dacie emisji . Czasem łatwo jest datowanie ustalić na podstawie napisu, który głosi, że został on wydany z okazji takiej a takiej rocznicy wydarzenia np. stulecia objawień, pięćsetlecia urodzin , czy 200 rocznicy koronacji. Wtedy możemy ustalić datowanie z dokładnością nawet do roku. Inną podpowiedzią jest umieszczenie napisu, że miało to miejsce za pontyfikatu konkretnego papieża. ( I tu czasem bywają pułapki, jak się przekonacie.) Wystarczy wtedy sprawdzić lata pontyfikatu.
Czasem mając już wstępne datowanie możemy je uściślić, zwłaszcza w przypadku świętych. Litera B lub S przed imieniem pozwoli na ustalenie granicy maksymalnej na rok beatyfikacji lub kanonizacji.  


  Medalik Błogosławionego Piusa V  lit. B okres : B 1672 r.- K 1712 r.

Daty graniczne możemy też ustalać w przypadkach medalików bractw i stowarzyszeń chrześcijańskich znając okres w którym działały.
Jedną z metod rozpoznawania medalików wykonanych w XVII i XVIII w. jest sposób wykonania uszka. Dla tego okresu charakterystyczne są uszka poprzeczne w stosunku do płaszczyzny medalika, niektóre umieszczano na niewielkim cokoliku. . Co nie znaczy, że innego typu uszek w tym czasie nie stosowano.

    1.    

  2. 

  3.
1-3. Uszka w XVII – XVIII w.
Oryginał czy podróbka? Kupując medaliki na targach staroci musimy się
niestety liczyć z możliwością kupienia repliki lub wręcz fałszywki. Fałszowanie wszystkiego co jest przedmiotem kolekcjonerstwa jest plagą ostatnich czasów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz