Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem z przed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

piątek, 22 lutego 2013

MEDALIKI BRACTW I STOWARZYSZEŃ - 1MEDALIK ARCYBRACTWA STRAŻY HONOROWEJ

Historia medalika związana jest z  objawieniami św. Małgorzaty Marii Alecoque i wizerunkiem Najświętszego Serca Jezusa. Siostry z jej zgromadzenia rozpowszechniały nabożeństwo i w wielu klasztorach istniały Bractwa Najświętszego Serca. W 1863 r. w Bourge,  siostry założyły Straż Honorową Najświętszego Serca Jezusa. Członkami tej Straży mogą być osoby zarówno duchowne jak i świeckie pod warunkiem spełniania określonych obowiązków religijnych. Polegają one między innymi na godzinnych adoracjach. Członkowie noszą  jako swój znak, medalik okrągły, który po jednej stronie ma Zegar Straży Honorowej, z zaznaczeniem godzin jak na zegarze cyframi rzymskimi, który w środku ma wizerunek Najświętszego Serca, a wokół napis :


Medaliki z początku XX w.

„Cześć! Miłość! Wynagrodzenie Sercu Jezusowemu!. Z drugiej zaś strony wizerunek Pana Jezusa na krzyżu w otoczeniu Maryi, św. Jana i św. Marii Magdaleny oraz wokół napis : „Arcybractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Jezusa”. Medaliki były bite w latach 1878-1969.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz