Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem z przed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

sobota, 16 lutego 2013

Trochę historii - co to jest medalik religijny
Medaliki były i są, przede wszystkim, wyrazem wiary i duchowej przynależności do Chrystusa. Uważane są za Sakramentalia, czyli znaki widzialne, święte, ustanowione przez Kościół. Jednak nie można ich w żaden sposób traktować jako talizmany, choć są osoby które właśnie tak je traktują.  Na początku naszych rozważań spróbujmy sprecyzować, co będziemy nazywać medalikiem religijnym.
 Medaliki zaliczamy do numizmatów, a w szczególności do działu medalierstwa .Jest to właściwe przyporządkowanie ze względu na technikę wykonania większości z nich. Były one bowiem wybijane, podobnie jak monety, lub odlewane z metalu: brązu, mosiądzu, cyny, miedzi, neusilber, aluminium, a nawet srebra i złota. Medalik religijny to przedmiot przedstawiający treści religijne, charakteryzujący się małymi rozmiarami, przystosowany do noszenia na szyi lub przywieszony do koronki (różańca). Obok wykonanych z metalu,  bywają też namalowane na papierze, tkaninach , skórze, porcelanie, masie perłowej czy kości słoniowej, oprawione w metalowej ramce zwykle ze szkłem. 

XIX wieczny medalik na porcelanie oprawiony w srebro

W XX w. szkło często zastępowano sztucznym tworzywem, a  współcześnie często wykonuje się je techniką nadruku na  metalowej lub plastikowej podkładce. Medaliki mogą mieć formę krzyża, koła, owalu lub wieloboku. Zwykle są obustronne choć bywają też jednostronne.
Istnieje prawdopodobieństwo, że wywodzą się one od łańcuszków z przywieszką jakie nosili w Rzymie niewolnicy. Na łańcuszku zawieszano im blaszkę z wyrytym imieniem właściciela, niewolnicy cesarscy często nosili medalion z wizerunkiem cesarza. Niektórzy chrześcijanie nawiązując do słów św. Pawła - „jako niewolnicy Chrystusa” (Ef 6.6) , nosili łańcuszki z oznakami symbolizującymi ich wiarę, a oznaczającymi przynależność do Chrystusa. Takie zawieszki znaleziono w katakumbach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz