Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem z przed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

środa, 27 lutego 2013

MEDALIKI ANIELSKIE CZ 1.Anioły to w religii katolickiej to istoty duchowe, stworzone przez Boga i żyjące z Nim w niebie. Wyróżnia się dziewięć chórów anielskich, to zhierarchizowana społeczność, Serafini, Cherubini, Trony, Panowania, Cnoty, Potęgi, Księstwa , Archaniołowie i zwykli Aniołowie. Wśród siedmiu najbliższych Bogu aniołów są: Gabriel, Michał i Rafał. Dla człowieka zaś najistotniejszymi są osobiści aniołowie – Aniołowie Stróże. Cześć dla aniołów sięga czasów Starego Testamentu. W średniowieczu kult ten przybiera formy bractw, którym aniołowie patronują. Na medalikach aniołowie występują często, towarzyszą świętym, Maryi, adorują Najświętszy Sakrament, krzyż, Dzieciątko w żłobie i w podobnych scenach.
 

Aniołowie adorujący Najświętszy Sakrament , brąz, XVIII w.

 Aniołowie adorujący Najświętszy Sakrament, początek  XX w., sygnowany SW PB

 Aniołowie adorujący Najświętszy Sakrament, początek  XX w

ANIOŁ STRÓŻ
Medaliki z Aniołem stróżem stają się bardzo popularne w XIX w. Obdarowuje się nimi szczególne dzieci. Często Anioł Stróż widnieje na rewersie medalika ze świętym patronem np. św. Józefem, a także na rewersie medalika  Papieskiego Dzieła Świętego Dziecięctwa.


 XVIII w. medaliki z napisem „Aniele Boży Stróżu”


Medaliki niemieckojęzyczne z XIX w.    
                     
 Medalik francuski XIX w.

Medaliki początek XX w.
 
Medalik współczesny, aluminium, papier, żywica.

ARCHANIOŁ MICHAŁ
Właściwie Michael. Jego imię w języku hebrajskim znaczy „Któż jak Bóg”. Jest aniołem Boskiej sprawiedliwości. Pogromcą szatana. Ukazywany jest jako dowódca niebieskiej armii z gorejącym mieczem w ręku i w zbroi. Często trzyma w drugim ręku wagę. Przedstawiany jest też z pokonanym smokiem u stóp. Dlatego jest patronem rycerzy (walczących mieczem), umierających i ... złotników. W XVI-XVIII w. działały prężnie bractwa św. Michała Archanioła, ich znakiem był krzyż podobny do maltańskiego z literami F i P na ramionach . Do dziś Archanioł Michał jest patronem zakonu michaelitów. 


 XVII-XVIII w. , Arcybractwo św. Michała Archanioła 

 Arcybractwo XIX w.


XVII-XVIII w. z napisem „Któż jak Bóg”

 
MedalikiXX w.

1 komentarz: