Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem sprzed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

poniedziałek, 27 stycznia 2014

SANKTUARIA MARYJNE - GÓRKA DUCHOWNA, JAROSŁAW, JAZŁOWIEC-SZYMANÓW.


GÓRKA DUCHOWNA

XIX w.
Od XIV w. w wielkopolskiej wsi Górka Duchowna czczony jest obraz Matki Boskiej Pocieszenia. Wizerunek na blasze 38x53 cm powstał w szkole sjeneńsko-toskańskiej. W 1410 r. podczas zarazy zasłynął łaskami uzdrowienia. W 1748 r. powstało Bractwo Matki Boskiej Pocieszenia. Sanktuarium posiada papieskie przywileje odpustowe. Obraz koronowany dopiero w 1966 r.
XX w.
JAROSŁAW
W jarosławskim sanktuarium Matki Bożej Bolesnej czczona jest 75 centymetrowa drewniana Pieta – rzeźba ludowa z XIV w. Według legendy w 1381 r. w pobliskim lesie na drzewie objawiła się owa figurka pastuszkom.  W 1421 r. zbudowano murowany kościół w którym figurę umieszczono.  Koronacja odbyła się w 1755 r. za sprawą ojców jezuitów, ówczesnych opiekunów sanktuarium. Uroczystości trwały przez oktawę, czyli osiem dni. Wybito też medaliki z okazji koronacji. Po kradzieży koron w stulecie pierwszej koronacji dokonano rekoronacji, a w 1881 r. obchodzono uroczyście 500 lecie objawienia się figury. I na te uroczystości również wybito medaliki.


Koronatka Matki Boskiej Jarosławskiej 1755r.       


   Medalik z  1881r.
JAZŁOWIEC – SZYMANÓW

Współczesna kopia medalika z koronacji w 1939 r. dla Sodalicji Mariańskiej

W Jazłowcu koło Buczacza w kaplicy Sióstr Niepokalanek czczony był neoklasycystyczny posąg Matki Boskiej wykonany w 1883 r. w Rzymie przez O. Sosnowskiego z białego marmuru. Koronowany w 1939 r. po wojnie znalazł swe miejsce w klasztorze Sióstr Niepokalanek w Szymanowie. Medaliki na koronację wykonał Cz. Nowicki w Częstochowie oraz firma Leśniak i S-ka w Warszawie.

 Kopia medalika z koronacji, na rewersie był napis Pani Nasza Jazłowiecka Módl Się Za Nami 300 Dni Odpustu.


 Współczesny, srebro


piątek, 17 stycznia 2014

SANKTUARIA MARYJNE - PRZEMYŚL I SIERPC



PRZEMYŚL

Koronatka 1762 r. , brąz złocony.
W Przemyślu czczony jest wizerunek Matki Boskiej Jackowej. Legenda mówi, że wizerunek  - alabastrową figurkę Matki Boskiej z dzieciątkiem ocalił przed Tatarami św. Jacek Odrowąż . Uciekając z Kijowa miał zabrać z kościoła Najświętszy Sakrament, gdy usłyszał głos „Jacku, Syna zabierasz, a mnie zostawiasz?”. Święty tłumaczył, ze figura jest za ciężka, wtedy usłyszał „weź mnie ze sobą, a mój Syn ulży tobie”. Więc zabrał św. Jacek oboje.  Wizerunek trafił do Przemyśla na początki XVI w. i od początku słynął łaskami. Koronowany w 1762 r. (Inne źródła podają 1766 r., ale na medaliku ewidentnie figuruje 1762).  W 1986 r. obchodzono 200-lecie przebywania wizerunku w katedrze przemyskiej. W katalogu Rewolińskiego znajdziemy koronatkę pod nr. 677
SIERPC
W sierpeckim klasztorze sióstr benedyktynek znajduje się cudowna figura Matki Bożej Ksieni Sierpeckiej. Gotycka rzeźba drewniana ma 120 cm wysokości, powstała w końcu XIV w. Kult łaskami słynącej figury zaczął szerzyć się w końcu następnego wieku. Koronacji dokonał kardynał Macharski w 1983 r., co zbiegło się z 500-leciem kultu Matki Boskiej Sierpeckiej. Wybito wtedy okazjonalne medaliki.

środa, 8 stycznia 2014

WSPÓŁCZESNE MEDALIKI POLSKIE




         Dlaczego warto zbierać współczesne, polskie medaliki religijne?
Odpowiedź jest prosta. Gdyby Rewoliński nie zbierał i nie opisywał współczesnych sobie medalików, to byśmy o nich nic nie wiedzieli.
         W zalewie medalików biżuteryjnych, medaliki okolicznościowe są rarytasami. Jest ich przede wszystkim bardzo mało. Druga sprawa to niestety wykonanie. Pewien czas temu zaczęły się ukazywać medaliki nazwane przeze mnie „gazetowe”. Wydawcy dla zwiększenia sprzedaży dołączali medalik zwykle z Janem Pawłem II. Wyroby te rażą złym wykonaniem, niestarannością projektu, ale są pewnym dokumentem czasów w jakich powstały. Czasem jednak wydawane są na prawdę ładne i starannie opracowane, i te warto mieć w swoich zbiorach. Oto kilka z nich.

VI ŚWIATOWY DZIEŃ MŁODZIEŻY  Jednostronny medalik , mosiądz srebrzony,                                  1991r

 RÓŻANIEC WADOWICKI   Medalik – różaniec upamiętniający Jana Pawła II , po jego śmierci w 2005 r.

 Medaliki -  Ryby z hasłem „Przypatrzcie się bracia powołaniu waszemu” , mosiądz, Gliwice 2007 

 Medalik z pielgrzymki do Częstochowy Diecezji Gliwickiej 2007 r.

czwartek, 2 stycznia 2014

ŚWIĘCI - FRANCISZEK BORGIA, FASANI,SALEZY, Z PAOLI



ŚW. FRANCISZEK BORGIA

XVII-XVIII w.

Św. Franciszek Borgia 1510-1572. Syn księcia Juana z Gandii i Juany Aragońskiej. Wicekról Katalonii. Po śmierci żony wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Doprowadził do koalicji państw chrześcijańskich i do klęski floty Tureckiej pod Lepanto. Powszechnie szanowany za prawość i pobożność. Został generałem jezuitów. Beatyfikowany 1624 r., kanonizowany 1670 r.


ŚW. FRANCISZEK ANTONI FASANI
Franciszkanin 1681-1742. Teolog, wykładowca i rektor kolegium. Propagował nowennę do MB Niepokalanej. Beatyfikowany 1951, kanonizowany 1986 r.


Medalik beatyfikacyjny z 1951 r.


ŚW. FRANCISZEK SALEZY


XIX w.
 
Św. Franciszek Salezy (1567-1622), biskup Genewy, teolog i filozof. Udoskonalił język migowy. Współzałożyciel zgromadzenia wizytek. Patron pisarzy, poetów, dziennikarzy i niesłyszących. Beatyfikowany 1661, kanonizowany 1665. W 1877 ogłoszony doktorem Kościoła. Medalik mógł być wybity właśnie z tej okazji.


Medalik francuski XX w.

ŚW. FRANCISZEK Z PAOLI


XVII w.
Św. Franciszek (1416-1505) urodził się w Paoli we Włoszech. W wieku 12 lat został oddany do klasztoru franciszkanów, ale po roku powrócił do domu. Po pewnym czasie zamieszkał w pustelni w pobliżu miasta. Założył nową gałąź franciszkanów , rodzinę zakonną zwaną Ordo Fratrum Minimorum  OM, lub bracia eremici minimici. Zasłynął z licznych cudów, zwłaszcza z wskrzeszenia siostrzeńca Mikołaja i przepłynięcia na płaszczu z Włoch na Sycylię. Beatyfikowany w 1513 r., kanonizowany w 1519.