Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem sprzed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

poniedziałek, 31 marca 2014

MEDALIK Z EGZORCYZMEM.



Medalik przedstawiający krzyż z napisem: IESVS.XPS.REX.GLOR(IAE).VENIT.IN.PAC(E).DEVS.HOMO.FAC(TUM).EST.ET.VERBV(M).CARO.FACTVM.EST.XPS.VINCIT.XPS.REG(NAT).XPS.IMP(ERAT).XPS. (ab omni malo defendat nos. Barbara Virgo Dei , modo memento nos)
Jezus Chrystus Król Chwały przybywa w pokoju...Bóg stał się Człowiekiem, Słowo stało się Ciałem, Chrystus zwycięża, Chrystus króluje, Chrystus rządzi (panuje), Chrystus( broni nas od wszystkiego złego. Barbaro dziewico Boża tylko pamiętaj (o) nas ( w godzinie śmierci).
Jest to modlitwa,  rodzaj egzorcyzmu broniący od złego w godzinie śmierci.


1-2. XVII-XVIII w.


3. W kształcie serca, zawiera tylko część modlitwy XRS. VIN.XPS. REG.XPS. IMP. XPS .AB. OMN
XVII w.

sobota, 22 marca 2014

SANKTUARIA MARYJNE - MEKSYK



 GUADALUPE

                                              Brąz, XVIII w.


                                        Mosiądz, XIX w.

Sanktuarium w Guadalupe w Meksyku, powstało po objawieniach jakich doznał w XVI w. prosty Indianin –  św. Juan Diego. Od tych objawień rozpoczęła się masowa chrystianizacja Indian Meksykańskich. Madonnę z Guadalupe nazywa się też „Depcząca Kamiennego Węża”. Obraz przedstawia Madonnę przyobleczoną w słońce i księżyc pod jej stopami, bez dzieciątka. Znalazł się on w cudowny sposób na płaszczu Indianina, do którego Maryja kazała mu nazbierać róż . Na pierwszych medalikach znajduje się jednak nie cudowny obraz, ale inny znajdujący się w kościele w Guadalupe. Guadalupe jest pierwszym uznanym przez Kościół objawieniem maryjnym i najliczniej (12 milionów  rocznie) odwiedzanym przez pielgrzymów sanktuarium.





Medalik XXI w.

wtorek, 18 marca 2014

SANKTUARIA MARYJNE - HISZPANIA




MONTSERRAT

XVII-XVIII w.

Sanktuarium Katalonii, w pobliżu Barcelony. Montserrat znaczy „przepiłowana góra” i odnosi się do legendy, że Aniołowie przepiłowali górę aby przygotować miejsce na mieszkanie dla Matki Bożej. Dalej legenda mówi, że św. Piotr osobiście przywiózł figurkę  Czarnej Madonny wykonaną przez św. Łukasza. Figurkę odnaleziono w grocie w 880 r., a 976 benedyktyni wznieśli tu klasztor. Do cudownej Matki Bożej pielgrzymowali wierni z całej Hiszpanii. W 1811 klasztor zniszczyły wojska Napoleona, zachowała się wzmianka, że Polacy odmawiali wykonywania rozkazów francuskiego dowództwa, gdy dotyczyły one niszczenia kościołów i klasztorów. Dziś jest to jedno z najbardziej znanych hiszpańskich sanktuariów, można tu spotkać pielgrzymów z całego świata. Wybito wiele medalików  „La Moreneta”,  jak nazywają Ją Katalończycy.

SARAGOSSA
Matka Boska na Kolumnie -Nuestra Seńora del Pilar . Według tradycji najstarszy kościół maryjny na świecie. Legenda mówi, że kolumnę przynieśli św. Jakubowi aniołowie. Objawiła mu się ,w roku 40, Matka Boska umacniając w zamiarze chrystianizacji mieszkańców Cesaraugusta dziś Saragossa. Kolumna z XV w. figurą Matki Bożej z Dzieciątkiem znajduje się dziś w bazylice w tym mieście. Jest uznawana za patronkę Hiszpanii i krajów hiszpańskojęzycznych.


Rzym, XVII-XVIII w.

środa, 5 marca 2014

SANKTUARIA UTRACONE - WILNO



KAPLICZKA NA  SNIPISZKACH W WILNIE

Koniec XIX w., sygnowany Paweł Bitschan
Jednym z bardziej niezwykłych miejsc kultu była kapliczka z Cudownym Chrystusem w Wilnie Snipiszkach, zwana też Za Zielonym Mostem. Sława tego miejsca dorównywała Ostrej Bramie. Toteż żaden z pielgrzymów nawiedzających Matkę Boską Ostrobramską nie mijał Snipiszek. Niestety dziś kapliczka i figura Cudownego Jezusa nie istnieje, podczas II Wojny Światowej zniszczyły ją wojska radzieckie. Pozostało wiele medalików jako pamiątka tego niezwykłego, słynącego łaskami miejsca. Rewoliński zamieszcza ich kilkadziesiąt.

Koniec XIX w. , srebro, sygnowany A.R., ta sygnatura posługiwali się Antoni Rykert i Antoni Romanowski.