Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem sprzed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

wtorek, 17 listopada 2015

KALWARIA PIEKARSKA



Od kolegi Szukacza dostałam zdjęcie ciekawego medalika. Upamiętnia on poświęcenie Kalwarii w sanktuarium Matki Boskiej Piekarskiej w Piekarach Śląskich.
Pomysłodawcą Kalwarii był proboszcz Bernard Prukop – polski ksiądz katolicki i działacz społeczny. Niestety zawirowania polityczne sprawiły, że rozpoczętego przedsięwzięcia nie mógł ukończyć. Zmarł w 1882 r. Dzieło doczekało się kontynuacji dopiero w 1887 r., a ukończono je w 1895. Do poświęcenia nie doszło z powodu ciężkiej choroby i śmierci kolejnego proboszcza Leopolda Nerlicha. Dopiero w czerwcu 1896 r. kardynał Georg Kopp (na medaliku CARD  KOPP) dokonał konsekracji obiektu kultu religijnego.


Kalwaria piekarska składa się z:
  • kaplicy Świętego Rafała Archanioła, patrona pielgrzymów i podróżnych, znajdującej się na przyległym do kościoła farnego Rajskim Placu, przy której zaczyna się nabożeństwo kalwaryjskie
  • stacji "drogi pojmania", upamiętniających wydarzenia sprzed osądzenia Chrystusa
  • stacji "drogi krzyżowej"
  • kościoła kalwaryjskiego, na którego fasadzie umieszczone są stacje XI, XII i XIII drogi krzyżowej
  • kilku dodatkowych kaplic, niezwiązanych z programem pasyjnym (np. kaplica św. Szczepana, kaplica Znalezienia Krzyża czyli św. Heleny, Grób Matki Boskiej)
  • 15 kaplic różańcowych, przylegających do muru okalającego założenie
(za Wikipedia)

Kalwaria jest celem licznych pielgrzymek.

Są uzupełnienia do postów o MB Stanisławowskiej i Dzieciątku Koletańskim, dzięki koledze Szukaczowi.

czwartek, 12 listopada 2015

SIEDEM BOLEŚCI MATKI BOSKIEJ




         O medalikach związanych z czcicielami Matki Boskiej Bolesnej pisałam już tu  http://wkregusakrum.blogspot.com/search/label/MB%20Bolesna

Dziś dostałam zdjęcie ciekawego medalika przedstawiającego na rewersie Jezusa niosącego krzyż. odnosi się do boleści czwartej – Spotkanie na Drodze Krzyżowej. Wiem, że jest wiele kontrowersji na temat datowania tych medalików, ja jednak skłaniam się na przełom XVII/XVIII w.
Właścicielem medalika i autorem zdjęcia jest kolega  darekoli, któremu dziękuję za możliwość pokazania  Wam zdjęcia.


wtorek, 29 września 2015

poniedziałek, 14 września 2015

PATRON CHORYCH NA RAKA



ŚW. PREREGRYN
Druga połowa XX w.

Medalik aluminiowy z USA

Peregrine Laziosi 1260-1345. Urodził się z Forli we Włoszech. Zanim został świętym był tzw. „złotym młodzieńcem”, a nawet występował przeciw papieżowi. Jego życie zmieniło się gdy spoliczkował św. Filipa Benizi, ten nadstawił mu drugi policzek i modlił się za niego. Peregrynowi zrobiło się wstyd, miał wyrzuty sumienia. Objawiła mu się Matka Boska, która kazała mu wstąpić do zakonu Serwitów ( założonego przez Benziniego) w Sienie . Gdy powrócił do Forli  założył klasztor Serwitów w swoim miasteczku, był kaznodzieją. Zachorował na raka i groziła mu amputacja nogi, długo modlił się w noc przed operacją i doznał cudownego uzdrowienia. Potem wypraszał cudowne uzdrowienia dla innych. Kanonizowany w 1726 r. jest patronem chorych na raka. 


niedziela, 9 sierpnia 2015

Przerwa

Z powodu choroby zmuszona jestem na jakiś czas zawiesić działalność bloga.
Przepraszam, że dopiero teraz o tym piszę, ale dotąd nie miałam ani czasu, ani serca, żeby zamieścić tę notkę.

czwartek, 25 czerwca 2015

MEDALIK JEZUSA MIŁOSIERNEGO


Medalik srebrny XXI w.



Medalik powstał na podstawie obrazu Jezusa Miłosiernego, jaki polecił namalować Chrystus św. Faustynie Kowalskiej.  Św. siostra Faustyna opowiedziała swoją wizję malarzowi E. Kazimirowskiemu, który namalował obraz  w 1933 r. w Wilnie według jej wskazówek.  Drugi obraz sporządził A. Hyła w 1943 r. w Krakowie. Obraz w licznych kopiach jest czczony od tego czasu do dziś.  Są wzmianki, że Siostry w Krakowie, podczas wojny, propagowały medalik z Jezusem Miłosiernym, jednakże nie spotkałam się jeszcze z takim medalikiem. Natomiast pierwszy ,znany mi , medalik wybito z okazji beatyfikacji siostry Faustyny w 1993 r.. Jest on owalny, z jednej strony widnieje wizerunek Jezusa Miłosiernego wg wersji A. Hyły, z napisem  u dołu „Jezu ufam Tobie”. Z drugiej strony jest wizerunek siostry Faustyny  w habicie z krzyżem na piersi i złożonymi rękami, wokół  napis  „Błogosławiona siostra Faustyna”.   W roku 2000, z okazji kanonizacji,  napis zmieniono na „Święta siostra Faustyna”. Medali wybity był w srebrze , a także z niklowanego stopu. Od tego czasu powstało kilka wersji medalika Jezusa Miłosiernego, w tym kolorowe. Na metalowym podkładzie, miniaturowe obrazki  wg Kazimierskiego lub Hyły, na awersie i obraz św. Faustyny na rewersie , najczęściej żywicowane.
 
Medalik żywicowany koniec XX w.
 
Medalik amerykański
Medalik polski

poniedziałek, 8 czerwca 2015

MATKA BOSKA RÓŻAŃCOWA Z ŁUCKA



Niedawno otrzymałam takiego maila:

Szanowna Pani, utrafił do rąk oto taki medalik, powiązany z Łuckiem.

> Być może, macie więcej informacji o tym przedmiocie.

> Z szacunkiem, Włodzimierz Borszczewycz (Rowne, Ukraina)
        


              Medalik pochodzi prawdopodobnie z lat pomiędzy 1920 a 1925.
Przedstawia obraz Matki Boskiej Różańcowej z sanktuarium w Łucku.
              O medaliku Matki Boskiej Łuckiej już pisałam, przedstawiając medalik – koronatkę. Tym razem trafił się medalik z czasów poprzedzających nieszczęsny pożar.
Medalik ten jest bardzo cenną pamiątką po utraconym cudownym wizerunku. Może ktoś jeszcze ma jakieś medaliki  związane z tym obrazem? Jeśli zechce się z nami podzielić, chętnie umieszczę zdjęcia na blogu.

piątek, 22 maja 2015

MEDALIKI Z OKAZJI BIERZMOWANIA



Dziś przedstawię cztery medaliki z okazji Bierzmowania


XIX w. Na pamiątkę bierzmowania, sygnowany IB


 1905 r. Pamiątka bierzmowania Parczew, cyna



Medalik z okazji bierzmowania , rewers gładki, mosiądz srebrzony II połowa XX w.


 „Przybądź Stwórco Duchu Boży” , medalik na bierzmowanie, koniec
XX w., aluminium.

wtorek, 12 maja 2015

MEDALIKI Z OKAZJI PRZYJĘCIA I KOMUNII ŚWIĘTEJ





          W XIX w. ustalił się zwyczaj obdarowywania medalikami osób przystępujących do sakramentów. Szczególnie I Komunii św. i bierzmowania. Znane są też medaliki chrzestne i ślubne oraz dotyczące święceń kapłańskich czy prymicji. Obdarowywano medalikami z okazji jubileuszy , a także z okazji wzorowego ukończenia szkoły, zwłaszcza prowadzonej przez zakony.
         Ponieważ maj to czas uroczystych I Komunii, zatem przedstawię kilka medalików związanych z tym wydarzeniem.


Koniec XIX w., sygnowany Paweł Bitschan (Rewoliński nr 1363)


Medaliki komunijne początek XX w.




Medaliki komunijne lata 30te XX w.


Medaliki i krzyżyk  Pamiątka I Komunii św. II połowa XXw.



piątek, 1 maja 2015

MIEDNIEWICKA ZAGADKA





         Ostatnio kolega Michał K. przysłał mi zdjęcie ciekawego medalika.
Medalik przedstawia obraz  z sanktuarium w Miedniewicach, a na rewersie napis : Pamiątka Koronacji Cudownego Obrazu Rodziny Świętej w Miedniewicach i data 2 VIII 1907. Medalik jest sygnowany PB, czyli Paweł Bitschan  syn. 


         Spytacie co jest takiego ciekawego w aluminiowym medaliku?
         Po pierwsze Miedniewicki obraz był koronowany  ... 7 czerwca 1767 r. przez samego biskupa warmińskiego Ignacego Krasickiego.
„Po powstaniu styczniowym rząd carski skasował klasztor oo. Reformatów i zakazał pielgrzymowania do sanktuarium. Po pierwszej wojnie światowej została założona parafia przez księży diecezjalnych.” jak podaje oficjalna strona Sanktuarium.
         Żadnej wzmianki o ponownej koronacji w 1907 r. (To się zdarzało, jeśli np. skradziono korony lub zbezczeszczono obraz). Czyli od Powstania Styczniowego do końca
I WŚ z powodu zakazu kultu przez władze taka uroczystość nie mogła mieć miejsca. Nie była to nawet szczególna rocznica, bo 140 i data dzienna się też nie zgadza.
         Może ktoś z Was może rzucić jakieś światło na tajemniczy medalik?

piątek, 17 kwietnia 2015

KILKA IDENTYFIKACJI




            Witam moich wiernych i nowych czytelników. Ostatnio znów nieco zaniedbałam bloga, co nie znaczy, że nie zajmowałam się medalikami.
Często wielu z Was prosi mnie o identyfikację, datowanie i wycenę medalików.
Jeśli chodzi o dwa pierwsze przypadki, to zawsze chętnie pomagam w miarę moich możliwości. Czasem trochę muszę poszperać w necie, bo przecież wcale encyklopedią nie jestem. Co do wyceny, to wielokrotnie informowałam, że tym się nie zajmuję i zajmować nie będę. Dla mnie dewocjonalia mają wartość religijną i historyczną. Nie handluję nimi i bardzo rzadko kupuję. Najczęściej, aby je ocalić od zniszczenia czy zbezczeszczenia. Poświęcone dewocjonalia należą do sakramentaliów Kościoła i handel nimi jest w moim pojęciu nieetyczny. Niestety świętokupstwo się szerzy, i do mnie ciągle napływają oferty sprzedaży poświęconych dewocjonaliów , a nawet relikwii.
            Ale nie o ty chciałam dziś napisać. Kilka osób, którym pomogłam ostatnio w identyfikacji ich medalików, wyraziło zgodę na podzielenie się swoimi skarbami na moim blogu. Są to bardzo ciekawe i rzadkie medaliki, dlatego pozwolę sobie je zaprezentować
Medalik Michała 


Medalik XVII w. św. Bazyli Wielki (329-379), biskup, doktor Kościoła, pisarz wczesnochrześcijański. Patron zakonu Bazylianów. Również jego rodzeństwo Grzegorz, Piotr i Makryna zostali wyniesieni na ołtarze.

św. Onufry pustelnik, IV w. Obaj święci nie byli kanonizowani w dzisiejszym słowa tego znaczeniu, świętość przez zatwierdzenie kultu starożytnego. Są czczeni zarówno przez katolików jak i prawosławnych.

Medalik Krzysztofa


św. Bruno zwany Kartuzem , założyciel zakonu Kartuzów (1030-1101). Był scholastykiem czyli przełożonym szkoły katedralnej w Kolonii i Reims. Odrzucił godność arcybiskupią. Został pustelnikiem. Był doradcą papieża Urbana II. Medalik XVII w. Na rewersie tego medalika jest przedstawienie MB Różańcowej.

Medalik Patryka

Medalik z XVII w. Przedstawia błogosławioną Małgorzatę Sabaudzką. Żyła w latach 1382-1464. Wdowa, dominikanka, mistyczka, ogłoszona błogosławioną w 1669 r.  Po drugiej stronie św. Róża z Limy, również dominikanka. O św. Róży już pisałam (zakładka).

Medalik Adama 

Również XVII w. Medalik przedstawia św. Grzegorz Wielkiego  i św. Piotr Apostoła.
Św. Grzegorz (540-604), mnich benedyktyński od 590 r. papież, doktor Kościoła, wielki reformator. Kanonizowany przez aklamację Santo subito w 604 r. Medalik może być wydany z okazji milenium kanonizacji.

Medalik Zbyszka

Przedstawia św. Elżbietę Portugalską (1271-1336). Elżbieta Aragońska, królowa Portugalii, znana jako św. Izabela. Po owdowieniu tercjarka franciszkańska, zwana „Aniołem pokoju”, gdyż często była mediatorką w konfliktach między wojującymi krewnymi. Kanonizowana w 1625 r.





środa, 1 kwietnia 2015

WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH



Wszystkim czytelnikom mojego bloga z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych
                   składam serdeczne życzenia.

         A jako dodatek do życzeń prezentuję medalik o rzadkiej tematyce Zmartwychwstania.
Medalik jest pamiątką z Jerozolimy, jak głosi napis, w języku francuskim,   wokół  krzyża jerozolimskiego, na rewersie. Medalik pochodzi najpewniej z pierwszej połowy XX w.


piątek, 27 marca 2015

ŚWIĘCI ZAKONU DOMINIKAŃSKIEGO




Na moją prośbę o zdjęcia medalików MB Podkamieńskiej i Poczajowskiej nie było odzewu. Za to dostałam zdjęcie medalika składającego się z rewersów medalików pokazanych w moim poście. Często formy medalików były złożone z dwóch połówek do skręcania, dawało to możliwości produkowania większej ilości wariantów medalików z mniejszej ilości form. Tak na przykład z dwóch form można było odlać sześć różnych medalików. 
Medalik poświęcony jest świętym zakonu OO. Dominikanów. Pochodzi z XVIII w i wyprodukowano go w Rzymie. Autorem zdjęcia i właścicielem medalika jest kolega o nicku - darekoli.


         Jedna strona przedstawia Matkę Bożą Różańcową i czworo świętych: św. Dominika Guzmana, św. Wincentego Ferrera, św. Tomasza z Akwinu i św. Różę z Limy.


         
        Druga strona przedstawia sześciu świętych.  Centralna postacią jest św. Pius V, a wokół niego widzimy: św. Piotra męczennika, św. Rajmunda, św. Ludwika Bertrana, św. Antoniego i św. Jacka Odrowąża. Św. Jacek, nasz rodak, to ten z lewej trzymający figurę.


poniedziałek, 16 marca 2015

SANKTUARIA MARYJNE - PODKAMIEŃ I POCZAJÓW



PODKAMIEŃ

         W kościele św. Wojciecha we Wrocławiu znajduje się cudowny wizerunek Matki Bożej Podkamieńskiej. Przybył tu po II Wojnie Światowej z Wołynia.
         Obraz jest kopią słynnego obrazu Matki Bożej Śnieżnej zwanej też Salus Populi Romani (Ucieczka Ludu  Rzymskiego). Ponieważ klasztor dominikanów w Podkamieniu był usytuowany na Świętej Górze, Obraz nazywany był też Matką Bożą ze Świętej Góry. Pierwsze pisane wzmianki o obrazie pochodzą z 1464 r.  Koronacji obrazu dokonano 15 sierpnia 1727 r. W 1870 r. złote korony zostały skradzione., a w 200 rocznicę koronacji obraz został ponownie koronowany nowymi koronami.
         Z klasztorem OO. Dominikanów w Podkamieniu wiąże się tragiczna historia. W 1944 r. banderowcy zamordowali w kościele księdza, trzech zakonników i 250 osób cywilnych, w tym kobiety i dzieci. W okolicy Podkamienia wymordowano wtedy około 2tysięcy Polaków.

         W katalogu Rewolińskiego znajduje się medalik Matki Bożej Podkamieńskiej ( ze Świętej Góry) pod numerem 669

         Na hiszpańskiej stronie http://www.cruces-medallas.com/ znalazłam fotografię podobnego medalika.


   Koronatka MB Podkamieńskiej , zdjęcie z Allegro




POCZAJÓW

         Sanktuarium Matki Boskiej Poczajowskiej, tak jak poprzednie, znajduje się na Wołyniu, dziś w granicach Ukrainy. Początki cudownego miejsca tkwią w głębokim średniowieczu (1198), natomiast historia samego obrazu datuje się od 1559 r. W 1597 r. ikona trafia na mocy testamentu do poczajowskiej cerkwi, której opiekunami byli OO Bazylianie. Wizerunek został koronowany w 1773 r.
Po kasacji przez rząd carski zakonu cerkiew trafiła w ręce prawosławnych, podobno ostatni archimandryta bazylianów wywiózł obraz i ukrył. Mnisi prawosławni z Poczajowa twierdzą jednak, że ikona znajdująca się w ich cerkwi jest tą prawdziwą i uważają ją za żywą relikwię.
         Zdjęcie medalika znalazłam na   forum.antyk24.pl
Jest to koronatka poczajowska z 1773 r.


Medalik grekokatoliki, początek XX w.


Prośba:
Jeśli ktoś posiada w swoich zbiorach inne medaliki z MB Poczajowską lub Podkamieńską, może zechce podzielić się ze mną i moimi czytelnikami fotografiami medalików, chętnie umieszczę je na blogu.
Jeśli znalazłeś swoje zdjęcie na moim blogu, a nie wyrażasz zgody na jego publikację tutaj, daj mi znać, a zdjęcie usunę. Jeśli nie masz nic przeciwko temu, a chciałbyś abym podpisała je twoim imieniem, nazwiskiem lub nickiem to chętnie to zrobię, jeśli do mnie napiszesz.

środa, 11 marca 2015

SZNKTUARIA MARYJNE - SOKAL I TURSKO



       Dziś chcę Wam przedstawić dwa ciekawe medaliki, które nadesłał kolega Michał Kochanek.
Medaliki są naprawdę wspaniałe. Kolega Michał przesył mi także zdobyte materiały dotyczące medalika z MB Turską.

TURSKO

Matka Boża Turska  – obrazek, raczej niż obraz, to drzeworyt na papierze , zaledwie 37 cm długości, naklejony na deskę wraz z dwoma innymi. W połowie XVIII w. kupiony został przez mieszkańca wsi Lenartowice na jarmarku. W 1764  r. właściciel zdjął go ze ściany i wyniósł na dwór aby wysuszyć, bo w izbie była wilgoć. Wtedy obraz w cudowny sposób, na oczach wielu ludzi uniósł się w górę i przeleciał z Lenartowic do Turska. Ten cud sprawił, że od razu do Turska zaczęli przybywać pielgrzymi i doznawali tam wielu łask. W 1777 r. rozpoczęto więc budowę nowego kościoła, który mógłby pielgrzymów pomieścić.  Mimo szerzącego się kultu koronacji obrazu dokonano jednak dopiero w 1968 r. 

Medalik pochodzi z 1775 r., wybity w Rzymie





SOKAL
Matka Boża Sokalska – obraz z wizerunkiem Matki Bożej Sokalskiej znajdujący się w Sanktuarium w Hrubieszowie, jest kopią obrazu, który spłonął w 1843 r.
Oryginał przez wieki odbierał cześć i słynął łaskami w miejscowości Sokal,  w kościele OO. bernardynów. Legenda głosi, że został namalowany przez nadwornego malarza Władysława Jagiełły jako wierna kopia obrazu MB Częstochowskiej.  Łaskami słynący obraz Matki Bożej został ukoronowany przez arcybiskupa lwowskiego Jana Skarbka w 1724 r.  Był to czwarty obraz koronowany na prawie papieskim na ziemiach Rzeczypospolitej. W 1655 r. Bohdan Chmielnicki postanowił zająć i zrabować klasztor bernardynów, uklęknąwszy jednak przed cudownym obrazem doznał wrażenia jakby stracił wzrok. Przestraszony tym wydarzeniem odstąpił od oblężenia klasztoru.
Po II wojnie światowej obraz został przewieziony do kościoła bernardynów w Krakowie, a w 2002 do Hrubieszowa. Opiekę nad sanktuarium sprawują ojcowie bernardyni.


Medalik może pochodzić z końca XVII lub początku XVIII w. Wskazywałoby na to perełkowanie brzegu, jednak nie mam 100% pewności, bo w XIX w stosowano podrabianie tego stylu.

Koronatka Sokalska  - zdjęcie pochodzi ze strony www.sokal.fora.pl


Medaliki z XIX w.

czwartek, 26 lutego 2015

SANKTUARIA MARYJNE - MIEDNIEWICE I ZAKRZEWO



MIEDNIEWICE

XIX w.
Wieś na Mazowszu słynna cudownym obrazem Świętej Rodziny . Szczególnie czczona jest tu Miedniewicka Pani.  Obraz to XVII wieczna kopia ryciny Jaqesa Callota na papierze o wymiarach 50x50 cm.  Cuda zaczęły się wkrótce po kupieniu obrazka na jarmarku w 1674 r.  Już w 1767 r. obraz został koronowany.
ZAKRZEWO

Medaliki pochodzą z Zakrzewa w Diecezji Poznańskiej. Czczony tam obraz Matki Bożej Pocieszenia nie był oficjalnie koronowany. Znane są medaliki z początku XX w. Sygnowane K.S.- Kasprzykiewicz i Szmakfefer, Warszawa.


 Początek XX w.