Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem sprzed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

piątek, 27 marca 2015

ŚWIĘCI ZAKONU DOMINIKAŃSKIEGO




Na moją prośbę o zdjęcia medalików MB Podkamieńskiej i Poczajowskiej nie było odzewu. Za to dostałam zdjęcie medalika składającego się z rewersów medalików pokazanych w moim poście. Często formy medalików były złożone z dwóch połówek do skręcania, dawało to możliwości produkowania większej ilości wariantów medalików z mniejszej ilości form. Tak na przykład z dwóch form można było odlać sześć różnych medalików. 
Medalik poświęcony jest świętym zakonu OO. Dominikanów. Pochodzi z XVIII w i wyprodukowano go w Rzymie. Autorem zdjęcia i właścicielem medalika jest kolega o nicku - darekoli.


         Jedna strona przedstawia Matkę Bożą Różańcową i czworo świętych: św. Dominika Guzmana, św. Wincentego Ferrera, św. Tomasza z Akwinu i św. Różę z Limy.


         
        Druga strona przedstawia sześciu świętych.  Centralna postacią jest św. Pius V, a wokół niego widzimy: św. Piotra męczennika, św. Rajmunda, św. Ludwika Bertrana, św. Antoniego i św. Jacka Odrowąża. Św. Jacek, nasz rodak, to ten z lewej trzymający figurę.


poniedziałek, 16 marca 2015

SANKTUARIA MARYJNE - PODKAMIEŃ I POCZAJÓW



PODKAMIEŃ

         W kościele św. Wojciecha we Wrocławiu znajduje się cudowny wizerunek Matki Bożej Podkamieńskiej. Przybył tu po II Wojnie Światowej z Wołynia.
         Obraz jest kopią słynnego obrazu Matki Bożej Śnieżnej zwanej też Salus Populi Romani (Ucieczka Ludu  Rzymskiego). Ponieważ klasztor dominikanów w Podkamieniu był usytuowany na Świętej Górze, Obraz nazywany był też Matką Bożą ze Świętej Góry. Pierwsze pisane wzmianki o obrazie pochodzą z 1464 r.  Koronacji obrazu dokonano 15 sierpnia 1727 r. W 1870 r. złote korony zostały skradzione., a w 200 rocznicę koronacji obraz został ponownie koronowany nowymi koronami.
         Z klasztorem OO. Dominikanów w Podkamieniu wiąże się tragiczna historia. W 1944 r. banderowcy zamordowali w kościele księdza, trzech zakonników i 250 osób cywilnych, w tym kobiety i dzieci. W okolicy Podkamienia wymordowano wtedy około 2tysięcy Polaków.

         W katalogu Rewolińskiego znajduje się medalik Matki Bożej Podkamieńskiej ( ze Świętej Góry) pod numerem 669

         Na hiszpańskiej stronie http://www.cruces-medallas.com/ znalazłam fotografię podobnego medalika.


   Koronatka MB Podkamieńskiej , zdjęcie z Allegro




POCZAJÓW

         Sanktuarium Matki Boskiej Poczajowskiej, tak jak poprzednie, znajduje się na Wołyniu, dziś w granicach Ukrainy. Początki cudownego miejsca tkwią w głębokim średniowieczu (1198), natomiast historia samego obrazu datuje się od 1559 r. W 1597 r. ikona trafia na mocy testamentu do poczajowskiej cerkwi, której opiekunami byli OO Bazylianie. Wizerunek został koronowany w 1773 r.
Po kasacji przez rząd carski zakonu cerkiew trafiła w ręce prawosławnych, podobno ostatni archimandryta bazylianów wywiózł obraz i ukrył. Mnisi prawosławni z Poczajowa twierdzą jednak, że ikona znajdująca się w ich cerkwi jest tą prawdziwą i uważają ją za żywą relikwię.
         Zdjęcie medalika znalazłam na   forum.antyk24.pl
Jest to koronatka poczajowska z 1773 r.


Medalik grekokatoliki, początek XX w.


Prośba:
Jeśli ktoś posiada w swoich zbiorach inne medaliki z MB Poczajowską lub Podkamieńską, może zechce podzielić się ze mną i moimi czytelnikami fotografiami medalików, chętnie umieszczę je na blogu.
Jeśli znalazłeś swoje zdjęcie na moim blogu, a nie wyrażasz zgody na jego publikację tutaj, daj mi znać, a zdjęcie usunę. Jeśli nie masz nic przeciwko temu, a chciałbyś abym podpisała je twoim imieniem, nazwiskiem lub nickiem to chętnie to zrobię, jeśli do mnie napiszesz.

środa, 11 marca 2015

SZNKTUARIA MARYJNE - SOKAL I TURSKO



       Dziś chcę Wam przedstawić dwa ciekawe medaliki, które nadesłał kolega Michał Kochanek.
Medaliki są naprawdę wspaniałe. Kolega Michał przesył mi także zdobyte materiały dotyczące medalika z MB Turską.

TURSKO

Matka Boża Turska  – obrazek, raczej niż obraz, to drzeworyt na papierze , zaledwie 37 cm długości, naklejony na deskę wraz z dwoma innymi. W połowie XVIII w. kupiony został przez mieszkańca wsi Lenartowice na jarmarku. W 1764  r. właściciel zdjął go ze ściany i wyniósł na dwór aby wysuszyć, bo w izbie była wilgoć. Wtedy obraz w cudowny sposób, na oczach wielu ludzi uniósł się w górę i przeleciał z Lenartowic do Turska. Ten cud sprawił, że od razu do Turska zaczęli przybywać pielgrzymi i doznawali tam wielu łask. W 1777 r. rozpoczęto więc budowę nowego kościoła, który mógłby pielgrzymów pomieścić.  Mimo szerzącego się kultu koronacji obrazu dokonano jednak dopiero w 1968 r. 

Medalik pochodzi z 1775 r., wybity w Rzymie





SOKAL
Matka Boża Sokalska – obraz z wizerunkiem Matki Bożej Sokalskiej znajdujący się w Sanktuarium w Hrubieszowie, jest kopią obrazu, który spłonął w 1843 r.
Oryginał przez wieki odbierał cześć i słynął łaskami w miejscowości Sokal,  w kościele OO. bernardynów. Legenda głosi, że został namalowany przez nadwornego malarza Władysława Jagiełły jako wierna kopia obrazu MB Częstochowskiej.  Łaskami słynący obraz Matki Bożej został ukoronowany przez arcybiskupa lwowskiego Jana Skarbka w 1724 r.  Był to czwarty obraz koronowany na prawie papieskim na ziemiach Rzeczypospolitej. W 1655 r. Bohdan Chmielnicki postanowił zająć i zrabować klasztor bernardynów, uklęknąwszy jednak przed cudownym obrazem doznał wrażenia jakby stracił wzrok. Przestraszony tym wydarzeniem odstąpił od oblężenia klasztoru.
Po II wojnie światowej obraz został przewieziony do kościoła bernardynów w Krakowie, a w 2002 do Hrubieszowa. Opiekę nad sanktuarium sprawują ojcowie bernardyni.


Medalik może pochodzić z końca XVII lub początku XVIII w. Wskazywałoby na to perełkowanie brzegu, jednak nie mam 100% pewności, bo w XIX w stosowano podrabianie tego stylu.

Koronatka Sokalska  - zdjęcie pochodzi ze strony www.sokal.fora.pl


Medaliki z XIX w.