Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem sprzed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

wtorek, 17 listopada 2015

KALWARIA PIEKARSKA



Od kolegi Szukacza dostałam zdjęcie ciekawego medalika. Upamiętnia on poświęcenie Kalwarii w sanktuarium Matki Boskiej Piekarskiej w Piekarach Śląskich.
Pomysłodawcą Kalwarii był proboszcz Bernard Prukop – polski ksiądz katolicki i działacz społeczny. Niestety zawirowania polityczne sprawiły, że rozpoczętego przedsięwzięcia nie mógł ukończyć. Zmarł w 1882 r. Dzieło doczekało się kontynuacji dopiero w 1887 r., a ukończono je w 1895. Do poświęcenia nie doszło z powodu ciężkiej choroby i śmierci kolejnego proboszcza Leopolda Nerlicha. Dopiero w czerwcu 1896 r. kardynał Georg Kopp (na medaliku CARD  KOPP) dokonał konsekracji obiektu kultu religijnego.


Kalwaria piekarska składa się z:
  • kaplicy Świętego Rafała Archanioła, patrona pielgrzymów i podróżnych, znajdującej się na przyległym do kościoła farnego Rajskim Placu, przy której zaczyna się nabożeństwo kalwaryjskie
  • stacji "drogi pojmania", upamiętniających wydarzenia sprzed osądzenia Chrystusa
  • stacji "drogi krzyżowej"
  • kościoła kalwaryjskiego, na którego fasadzie umieszczone są stacje XI, XII i XIII drogi krzyżowej
  • kilku dodatkowych kaplic, niezwiązanych z programem pasyjnym (np. kaplica św. Szczepana, kaplica Znalezienia Krzyża czyli św. Heleny, Grób Matki Boskiej)
  • 15 kaplic różańcowych, przylegających do muru okalającego założenie
(za Wikipedia)

Kalwaria jest celem licznych pielgrzymek.

Są uzupełnienia do postów o MB Stanisławowskiej i Dzieciątku Koletańskim, dzięki koledze Szukaczowi.

czwartek, 12 listopada 2015

SIEDEM BOLEŚCI MATKI BOSKIEJ




         O medalikach związanych z czcicielami Matki Boskiej Bolesnej pisałam już tu  http://wkregusakrum.blogspot.com/search/label/MB%20Bolesna

Dziś dostałam zdjęcie ciekawego medalika przedstawiającego na rewersie Jezusa niosącego krzyż. odnosi się do boleści czwartej – Spotkanie na Drodze Krzyżowej. Wiem, że jest wiele kontrowersji na temat datowania tych medalików, ja jednak skłaniam się na przełom XVII/XVIII w.
Właścicielem medalika i autorem zdjęcia jest kolega  darekoli, któremu dziękuję za możliwość pokazania  Wam zdjęcia.