Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem z przed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

wtorek, 12 marca 2013

MEDALIKI BRACTW I STOWARZYSZEŃ - 2


KRZYŻYKI I MEDALIKI
BRACTWA PIĘCIU RAN PANA JEZUSA

Z  bractwa Adoracji  Najświętszego sakramentu wywodzi się Bractwo Pięciu Ran Pana Jezusa  , za sprawą  opata Marcina Kłoczyńskiego z Opactwa Bożego  Ciała w Krakowie. Dał on Bractwu mocniejszą podstawę prawną przez zespolenie go z Arcybractwem przy kościele św. Wawrzyńca w Rzymie. Odtąd nosi ono, podobnie jak Arcybractwo rzymskie tytuł: Bractwo Pięciu Ran Pana Jezusa i Adoracji Najświętszego Sakramentu.
Bractwo Pięciu Ran Jezusa istniało też  w Wieruszowie, zrzeszając mężczyzn i kobiety czcicieli Bożego miłosierdzia  od 1701 r.  Jednak korzenie jego sięgają, co najmniej roku 1645,  gdy  to po odrestaurowaniu cudownego obrazu, zaczęły doń ściągać tłumy wiernych. Kult Pięciorański znacznie się rozszerzał.  W roku 1835 trzeba było założyć nową księgę wpisywania braci i sióstr pod tytułem: Bractwo Pięciu Ran Chrystusa. Gdy w 1864 r. oo. Paulini, opiekujący się kościołem, zmuszani byli przez carat opuścić Wieruszów, kult powoli zamierał . Po ich powrocie w 1983 r. odrodził się na nowo. Na prośbę generała zakonu ojca Izydora Matuszewskiego Biskup Ordynariusz po konsultacji ze swoją Radą podjął decyzję o erygowaniu Diecezjalnego Sanktuarium Miłosiernego Jezusa Pięciorańskiego.
Więcej informacji na : http://www.wieruszow.paulini.pl


Medalik Pięciu Ran Chrystusa XVII-XVIII w.


 Krzyżyk Pięciu Ran Chrystusa XVII-XVIII w.


 Medaliki Pięciu Ran Chrystusa XIX w.


2 komentarze:

  1. Medalik w formie kartusza to nie są rany Jezusa tylko stygmaty św. Franciszka. Opis na otoku: RELIGIONIS - INSIGNIA . SERAPHIC(AE) co tlumaczy sie: Stygmaty Sw. Franciszka. Franciszek nazywany jest po łacinie Seraphicus oder Pater Seraphicus, okreslenie pochodzi od tego ze podczas stygmatyzacji widział anioła Serafina.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten medalik (na awersie przedstawiona jest Niepokalana) pochodzi z Neuötting i był rozprowadzany przez Franciszkanow, ktorzy mieli tam klasztor do sekularyzacji w 1802 roku. Medalik ten należy do bractwa ale do bractwa Maryi Niepokalanego Poczęcia.

    OdpowiedzUsuń