Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem z przed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

środa, 13 marca 2013

MEDALIKI PAPIESKIE - 1
      Habemus Papam! Mamy nowego papieża Franciszka I. Będą nowe papieskie medaliki. Już się na nie cieszę.
       Pierwsza wzmianka o powstaniu medalu papieskiego pochodzi z 1417 r. Emitowano medale z okazji wielkich wydarzeń takich jak rozpoczęcie pontyfikatu, otwarcia i zamknięcia Świętych Drzwi w obchodach Roku Jubileuszowego, wyniesienia papieża na ołtarze lub innego  wydarzenia kościelnego o wielkiej wadze.

Medalik Roku Jubileuszowego 1875, z napisem Pamiątka z Rzymu
 Na początku były to medale wykonane ze złota i srebra i były prawdziwymi dziełami sztuki. Papież obdarowywał nimi ludzi wielce dla Kościoła zasłużonych. W  drugiej połowie XVI w. rozpowszechniło się udzielanie medalikom papieskiego  błogosławieństwa . Produkowano medaliki znacznie mniejsze, z tańszego materiału: brązu, miedzi, mosiądzu, do noszenia na szyi. Z papieskim błogosławieństwem zwykle były związane odpusty. Medaliki papieskie szczególnie rozpowszechniły się w wieku XIX i są popularne do dziś. W Polsce szczególnie dużo medalików związanych jest z osobami Leona XIII, Piusa X i  XI i oczywiście Jana Pawła II.


Pius V (1566-72) Kanonizowany w 1712 , medalik może być  wybity z tej okazji.

1-3 . Pius IX (1846-78)   


 Medalik z okazji ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu z 1854 r.

        


            
Leon XII ( 1823-29), Rok Jubileuszowy 1825
Leon XIII (1878-1893)
                                           

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz